YUKARI

Enerji

Yosun teknolojisinden jet yakıtı

Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü’ndeki yosun laboratuvarında, uçaklar için jet yakıtı üretilecek

Devamını oku

 • İş yerinde enerji tasarrufunun püf noktaları

  Bugün 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü. Hayatımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz iş yerinde atacağımız küçük adımlarla enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Şirketlerde enerji tasarrufunun püf noktalarını sizler için derledik.

  Devamını oku

 • Panjurları kapatın, güneş toplayalım!

  Kendi işlevi dışında güneş enerjisi toplayarak temiz enerji üreten panjur üretildi. Güneş enerjili panjur hem gölgeleme yapıyor hem de evin elektriğini üretiyor.

  Devamını oku

 • Enerji ve ekonomi politikalarına duyarlılık artıyor

  Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi (CESD) tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen "Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Araştırması"nın sonuçları, enerji ve ekonomi politikalarına duyarlılığın arttığını gösteriyor. Devamını oku

 • Boğaziçi Üniversitesi ve MIT'den elektrikli araçlarda pil ömrünü uzatacak araştırma

  Boğaziçi Üniversitesi ve MIT, Dr. Gülin Vardar'ın elektrikli araçlarda kullanılan pillerin depoladığı enerji miktarını artırmayı ve pillerin performansını güçlendirecek yeni yöntemler geliştirmeyi hedefliyen araştırmasını destekliyor. Devamını oku

 • Yenilenebilir enerji yatırımlarına jeopolitik belirsizlikler ve yeni teknolojiler yön veriyor

  EY'nin Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi'ne göre; yenilebilir enerjide önde gelen ülkeler jeopolitik belirsizlikler ve teknolojik dönüşüm dolayısıyla ihtiyatlı bir tutum sergiliyor. Ticaret ile ilgili anlaşmazlıkları devam eden Çin ve ABD endekste ilk iki sıradaki yerlerini koruyor. Brexit endişeleri, endekste sekizinci sıraya gerileyen Birleşik Krallık'ın yenilenebilir enerji yatırımlarındaki düşüşte etkili oldu. Arjantin ise hükümetin yenilenebilir enerjiye destek vermesi ile endekste ilk kez ilk ona girmeyi başardı. Türkiye ise listenin on sekizinci sırasında yer aldı.
   
  Devamını oku

 • Biyonik yenilenebilir enerji girişimi BREN ilk yatırımını Tarvenn'den aldı

  Titreşim, ısı ve hareketi enerjiye çevirebilen yenilenebilir enerji start-up'ı BREN, Tarvenn'den 2,4 milyon TL değerleme ile yatırım aldı.
   
  Devamını oku

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu