YUKARI

Keşfet

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 25 Ağustos 2014

Otobur hayvanlar ne yer ne içer?

 • Daha önce bazı hayvanların yemek alışkanlıklarından bahsetmiştik. Farklı türler farklı gıdalarla besleniyor ve bu gıdaları bulabilecekleri farklı ortamlarda yaşıyorlar.

  Araştırmamızı genişletip sadece otla beslenen hayvanları biraz daha incelemeye karar verdik ve aşağıdaki bilgilere rastladık:

  - Farklı türdeki otçul hayvanlar birbirinden farklı bitkilerle beslendikleri için aynı bölgede bir arada yaşayabilirler. 

  - Heybetli suaygırları vejetaryendir yani sadece bitkiyle beslenir. Tabii ki kocaman gövdelerine sadece bitkiyle enerji vermek pek de kolay olmaz. Bu nedenle bir günde yaklaşık 60 kg bitki yemeleri gerekir. Bu da, günün önemli bir kısmını beslenmeye ayırmaları anlamına gelir. Yani suaygırlarının yemek saati bayağı uzun sürer.

  - Ormanların en zarif hayvanlarından olan zürafalar uzun bacakları ve uzun boyunlarıyla dikkat çeker. Boyu beş metreye kadar çıkabilen zürafa, dünyanın en uzun boylu hayvandır. İşte bu avantajı, zürafanın ağaçların en üst dallarına uzanmalarını sağlar. Böylece zürafalar diğer hayvanların uzanamadığı lezzetli meyveleri yiyebilir. 

  - Bizon, inek, zürafa gibi toynaklı memeliler ot ve yapraklarla beslenirler. Bu besinler çiğ olarak yendiği için oldukça serttir ve sindirilmesi pek de kolay değildir. İşte bu yüzden bu hayvanlar “geviş getirme” denilen iki aşamalı sindirim sistemini kullanır. Önce yemeklerini tek seferde yutarlar. Midede yumuşayan yemek, daha sonra çiğnenmek üzere tekrar ağızlarına gelir.

  - Sevimli koalalar da otobur hayvanlardandır. Okaliptüs ağacına sarılan koalalar, yaprak ve filiz yerler. Bununla beraber bu sınırlı gıda tüketimi onları biraz uykucu yapar. Besin yoluyla fazla enerji alamayan kolalar günün yaklaşık 18 saatini uyuyarak geçirirler.