YUKARI

Keşfet

Yazar: Burcu Parmak | Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2007

Flamingoların Bacağında Halka Var!

 • Takı takmaktan hoşlanan bazı kızlar, yaz gelince ayak bileklerine ‘halhal’ takarlar. Halhal, sandalet veya terlik üzerinde çok da güzel durur. Benim gibi kuş gözlemciler pek halhal takmasalar da, bacağına halhal gibi görünen “halka” takılmış kuşları gözlemlemeye bayılırlar.

  Kuşların bacağında bulunan halkanın üzerinde bazı harf ve sayılar vardır. Bu yazılar kuşun geçmişi hakkında bilgi verir. Nerede doğmuş? Nerelere göç etmiş? Bu kuşu kimler gözlemiş? Kuş şimdi kaç yaşında? gibi...  Özellikle flamingoların üredikleri, beslendikleri ve göç ettikleri yerleri araştıran arkadaşım Özge’ye yardım ediyordum son günlerde. Özge, bu araştırmayı 2003’den beri yapıyor. Araştırma için kullandığı bir yöntem de flamingoları halkalamak. Temmuz ayında 4. flamingo halkalama çalışmasını gerçekleştirdik. Bu çalışmayı diğer yıllarda olduğu gibi, İzmir’de, Gediz Deltası’nda (İzmir Kuş Cenneti) yaptık. Flamingolar Tuz Gölü ve Gediz Deltası’ndaki tuz işletmeleri gibi alanlarda beslenmeyi seviyorlar ve bu alanlarda ürüyorlar. Çünkü bu alanlar diğer alanlardan daha tuzlu suya sahip ve flamingoların beslendiği canlılar bu tuzlu sularda yaşıyor.


 • Halkalama çalışmasından önceki iki gün, kuşları seven, koruyan ve gözleyen 70 arkadaşımızla birlikte, çalışmanın nasıl yapılacağı konusunda eğitim aldık. 3. gün güneş doğmadan uyanıp yavru flamingoların bulunduğu tuzlu alana gittik. Gruplara ayrıldık, bir yuvarlak olduk ve daha uçamayan yavruları bir araya getirdik. Anne baba flamingolar uçarak alanın uzağına kondular ve bizi izlediler. 216 flamingonun bacağına halka takmak en fazla 2 saatimizi aldı. Bu çalışma sayesinde Özge arkadaşım, Gediz Deltası’nda doğmuş flamingoların hangi ülkelere göç ettiğini öğrenebilecek.

  Bu bilgileri öğrenmek için en önemli görev bizim gibi doğasever kuş gözlemcilerine düşüyor. Kuş gözlemcileri daha sık doğal alanlara gidiyor ve kuşları gözlemliyorlar. Flamingo gibi halkalı kuşları gördükçe not alıyorlar ve ilgili kişilere iletiyorlar.

  Bu bilgileri öğrenmek neden bu kadar önemli? Çünkü kuşlar bize bulundukları yerdeki sayılarına göre çeşitli bilgiler veriyorlar. Yıllar geçtikçe çok bulundukları alandaki sayıları azalırsa anlıyoruz ki bu doğal alan tehlike altında. Doğayı izleyen ve koruyan bizler de bu durumla ilgili birimleri bilgilendiriyor ve doğanın korunmasına katkı sağlıyoruz.

  Aslında siz küçük doğaseverler de doğal alanlara gittiğinizde canlıları izleyerek ve çevrenizi temiz tutarak doğanın büyük yardımcıları oluyorsunuz. Küçük doğaseverlere büyük teşekkürler.