YUKARI

Keşfet

Yazar: Elif İnci Doğruer | Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2011

Hepimiz tüketiciyiz!

 • Herkesin ayrı ayrı özellikleri, ayrı ayrı beğenileri var. Birimizin bayıldığı bir şarkı diğerinin kulağını tırmalıyor. Birinin inandığını diğeri saçma buluyor. Kimi kışı bekliyor kimi yaz bitiyor diye ağlıyor…

  Neyse ki bir ortak noktamız var! Ne mi? Tüketici olmamız tabii ki…

  Evet hepimiz tüketiciyiz. Öyle ya da böyle, aşırı ya da az ama hepimiz bir şeyleri tüketiyoruz.

  Düşünün bakalım ihtiyacınız olmadığı halde neler aldınız? Ben mesela bir tane defterim varken yenisini aldım. Eskisi bitmiş miydi? Hayır. Peki o zaman yenisini neden aldım? İtiraf ediyorum, sadece kapağını beğendim diye.
  “Al, al, daha çok al”

  Tüketmeden yaşamak artık mümkün değil. Çünkü kabul edemesek de her şey (tüm vitrinler, tüm reklamlar, tüm afişler, hatta tüm arkadaşlarımız bile) bize “al, al, daha çok al” diyor. Ama en azından bilinçli tüketici olabiliriz değil mi? Dünyanın kaynakları sınırsız olmadığı için sonsuza kadar tüketemeyiz. Bu yüzden ihtiyacımız olmayan şeyleri almamaya özen gösterebiliriz.

  Dünya Tasarruf Günü
  Çok büyük işlerden bahsetmiyorum, hemen gözünüz korkmasın. Biraz dikkat etsek ne olur ki? Yani mesela tabağımıza yiyeceğimiz kadar yemek koysak, zedelenmiş meyveleri atmak yerine sadece çürük kısmını atsak. Nasıl pek de zor sayılmaz değil mi?

  31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’ydü… Bir gün tasarruf etmek yeterli olmaz tabii ama her gün azar azar dikkat edebiliriz.

  Çünkü unutmayalım; dünya bizim, ona iyi bakmalıyız!