YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2007

Türkiye'nin Caretta'sı Tunus'a Ulaştı

 • Dalyan'dan yola çıkan 'Türkiye-1' adlı Caretta caretta, Girit ve Libya açıklarından Tunus'a vardı. 30-40 yaşlarındaki dişi, Türkiye'nin uydudan izlenen tek hayvanı.

  25.11.2007 Radikal

  DHA - MUĞLA - Muğla'nın Dalyan sahilinden sırtına yerleştirilen uydu vericisiyle yola çıkan Caretta caretta, beş ayda 2 bin 500 kilometre yol kat ederek kışı geçireceği Tunus'a ulaştı. 'Türkiye-1' adı verilen 30-40 yaşlarında dişinin Yunanistan'ın Girit Adası'na ve Libya karasularına girdiği ve ardından Tunus'a ulaştığı belirlendi. Türkiye'nin uydudan izlenen ilk hayvanı olan caretta, türünün davranışları, göç yolları ve alışkanlıklarıyla ilgili önemli bilgiler sağladı.

  Okyanusları dolaşan, yumurtalarınıysa Akdeniz sahillerine, Türkiye'de de daha çok Muğla'nın Dalyan beldesine bırakan kaplumbağalar, yaşamlarının yüzde 99'unu suda geçiriyor. Caretta caretta'lar için Ekolojik Araştırma Derneği (EKAD) ve Özel Çevre Koruma Kurulu Başkanlığı proje hazırlamıştı.

  Türkiye-1'den Tunus Gabes Körfezi açıklarında sinyal aldıklarını belirten EKAD Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Canbolat heyecanlı: "Bu proje caretta caretta'ların neslini devam ettirmek için çok önemli. 20 yıldır caretta caretta'ların karadaki hareketlerini izledik. Karada koruma alanları oluşturduk. Bu projeyle Caretta caretta'ların denizdeki yaşamları sır olmaktan çıkacak."

  2010'da yine gelebilir

  'Türkiye-1'in sırtındaki vericinin pil ömrü, bir yıl sonra yani Temmuz 2008'de bitecek. Türkiye-1'in rotası, 'www.seaturtle.org' adresinden 24 saat takip edilebiliyor. Canbolat "Bu özel denizkaplumbağaları yılda bir kez yumurtlamak için karaya çıkıyor. Ortalama 90-120 yumurta bırakıyor. Her kaplumbağa içgüdüsel olarak yumurtadan çıktığı sahile yumurta bırakıyor. Genelde derin olmayan bölgeleri seçiyor, mavi yengeçle besleniyor. Lagün ağızlarında konaklıyor. Türkiye-1'in 2010-2011 arasında tekrar Türkiye'ye misafir olacağını düşünüyoruz" dedi.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=239835    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu