YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2009

Plazma TV'lere Sınırlama

 • 15.01.2009 Milliyet

  Avrupa Birliği büyük ekran TV'lere karşı savaş açmaya hazırlanıyor.

  Özellikle son 5 yılda büyük ekran televizyonlar, dünya çapında hızla yaygınlaştılar. LCD'lerden önce yaygınlaşan plazma TV'ler, şu anda başta ABD ve Avrupa olmak üzere son derece yaygın bir şekilde kullanılıyor.

  Televizyon dünyasının "4x4"leri olarak da bilinen plazma TV'lerin bu güzel günleri sona ermek üzere gibi görünüyor çünkü Avrupa Birliği, bu büyük ekran televizyonlara karşı savaş açma hazırlığında.

  Savaşın sebebi ise aslında plazmaların lakabı olan "4x4"te gizli. Plazma TV'ler benzerlerinden tam 4 kat daha fazla enerji tüketiyor ve 4 kat daha fazla karbon dioksit yayıyor. Uzun zamandır çevrecilerin hedefinde olan plazma TV'ler ile ilgili çalışma başlatan AB yetkilileri, 2009 baharından itibaren bu tip televizyonların yasaklanması için harekete geçtiler.

  AB'de evlerin yanı sıra bar ve alışveriş merkezlerinde yaygın olarak kullanılan plazma TV'lere getirilmesi düşünülen bu yasak, çevre dostu kuzeni LCD'leri etkilemeyecek. Çünkü LCD TV'ler plazmalara göre çok daha az enerji tüketiyor

  http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&Kategori=ekonomi&KategoriID=&ArticleID=1047531&Date=15.01.2009&b=Plazma

   

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu