YUKARI

Sergiler

Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2009

Turgut Tarhan I

  • 1968’de Ankara’da doğdu. İlk önemli fotoğrafçılık deneyimini, fotoğraf makinesi edindiği 16 yaşında tek başına Türkiye turu yaparken yaşadı. ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesindeki uzun öğrencilik yılları ve turizm sektöründeki iş yaşamı sırasında kendisini peyzaj fotoğrafı branşında geliştirdi.

    2000 yılından bu yana Atlas Dergisi ile çalışıyor. Hava fotoğrafına olan ilgisi 1994’te yamaç paraşütü eğitimi alıp farklı coğrafyalarda yaptığı uçuşlarla başladı. Bu alanda en verimli çalışmaları 2005’ten bu yana microlight ile gerçekleştirdiği uçuşlarla mümkün oldu.

    FSK (Fotograf Sanatı Kurumu) üyesi olan Turgut Tarhan iki yurtiçi ve üç uluslararası ödül kazandı. 2008’deki ‘Gustav Mahler’ ve 2009’daki ‘Göremediklerimiz’ sergileriyle birlikte üç kişisel sergiye imza atarken, Hakan Öge ile birlikte ‘Gökyüzünden Yeryüzü’ sergisini gerçekleştirdi. Fotoğrafları NTV’nin ‘Türkiye - Yaşadığımız Cennet’ kitabı başta olmak üzere çeşitli yayınlarda yer aldı. TRT yapımı ‘İki Göl’de ise çalışmalarından bir kesit sunuldu.

    Fotoğraflarında daha çok doğal, kırsal ve kentsel peyzaj öğeleri kendine özgü duyarlılığı ve grafiğiyle karşımıza çıkıyor. İnsan ve toplumu, hızla kaybolmaya giden kültürel ve çevresel değerleri belgelemeyi de ihmal etmemekle birliklte deneysel çalışmalarını da sürdürüyor. Turgut Tarhan etrafımızdaki evrensel grafiği kişisel seçicilikle vurgulayıp yorumlamaya çalıştığını; tek konu odaklı fotoğraflar yerine, çok sayıda farklı nesne, leke, renk, ışık geçişleri ve fraktal frekansların anlamlı birlikteliğinin; karmaşa içindeki düzenin arayışı içerisinde olduğunu söylüyor. Fotoğraflarında müzik, resim ve matematiğin kendisine ilham ve destek kaynağı olduğunu da belirtiyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu