YUKARI

Sergiler

Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2009

Kara Göründü

 • 1 yıldan biraz fazla bir süre önce, aylık denizcilik ve ekonomi gazetesi MarineDeal News’dan gelen teklif ile ortaya çıkan ve her ay 1 fotoğrafın gazetede yayınlanması ile yavaşça çoğalan bu seri, işlerimi uzun süredir takip edenler için şaşırtıcı olmuş olabilir.

  Zira bugüne dek ürettiğim serilerde estetik en önde olmamış, belgeselci tavır hissedilmemiş, daha çok kavramsal bir altyapı üzerinde çoğunlukla da manipüle edilmiş görüntüler üretilmiştir. “Kara Göründü” (Land Ahoy) ise tümüyle deniz görselliği ve/veya deniz kültürüne dair, çoğunlukla İstanbul görüntülerinden oluşan, denizin güzelliğine, vazgeçilmezliğine, ihtişamına dair bir belgesel seridir. Uzun vadede serinin sergilenmesi de söz konusu olabilir. Özellikle kıyı kentlerinde yaşayanlar için denizin ve suyun yaşamsal öneminin kanıksandığı, denizin bize verdikleri karşısında bizim de ona en azından saygımızı sunmamızın gerekliliğini hissettirmeye çalıştığım şimdilik az sayıdaki bu fotoğrafları sorumluluk duygusu ile izlenimlerinize sunuyorum.

  İyi seyirler.

  Orhan Cem Çetin
  Nisan 2009

  www.marinedealnews.com

  Fotoğrafçı Hakkında
  takendisi@orhancemcetin.com
  www.orhancemcetin.com

  1960 yılında İstanbul’da doğan ve kendisini fotoğraf alanında yetiştiren Orhan Cem Çetin, 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. 1988’den bu yana farklı üniversitelerde ve eğitim kurumlarında dersler veren Çetin, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nde tam zamanlı öğretim görevlisidir.

  Çetin, 1980’lerin sonlarından bu yana çok sayıda sergi ve gösteri gerçekleştirmiş, karma sergilere katılmış, başka sanatçılarla birlikte ortak çalışmalar, performanslar ve tiyatro projeleri üretmiştir. Sanatçının 2004 yılında Okuyanus Yayınevi tarafından yayımlanmış Bedava Gergedan adlı bir kitabı bulunmaktadır. Fotoğraf ve edebiyatın biraraya geldiği bu kitabı, 2009 yılında yayımlanması beklenen ve iki dilde yazılmış olan, obje görüntüleri ve düşüncelerden oluşan bir günce, TutKeep izleyecektir.

  15 yıl serbest reklam fotoğrafçılığı yapan Orhan Cem Çetin, 2005 yılında stüdyosunu kapatarak akademik hayata ve kişisel projelerine odaklanmıştır.

  Sanatçının eserleri çeşitli özel ve kurumsal koleksiyonlarda yer almaktadır.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu