YUKARI

Keşfet

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 18 Ağustos 2015
Deniz ve balıklar hakkında ilginç bilgiler içeren bu infografik, deniz canlılarını daha yakından tanımamızı amaçlıyor. İnfografikteki bilgiler: Dünyadaki sularda yaklaşık 28.000 balık çeşidi yaşıyor. En büyük balık: 18 metrelik balina köpek balığı. En küçük balık: 1 santimetrelik minik kaya balığı. Sürü halinde hareket eden balıklar, daha büyük balıklara yalnız yakalanmaktan kurtulur. Balıklar kıvrılarak hareket ederler. Kuyruğu balığı ittirir, yan yüzgeçleriyse fren işlevi görür.

Balıkların dünyası

 • Deniz mevsimi bitmeden balıkları biraz daha yakından tanımaya var mısınız?

  Mavi suların vazgeçilmezi balıklar, ne karadaki ne de havadaki canlılara benziyor. Bakın balıkların dünyasında neler olup bitiyor:


  Biraz da sadece suyun altında görebileceğimiz detaylara bakalım:

  - Bazı balıklar da yumurtalarını ağızlarında taşır. 
  - Denizatlarında yavruları dişi değil erkek doğurur.
  - Suyun dışında yaşayabilen bataklık balığı, suyla dolu yüzgeçlerini oksijen tüpü gibi kullanarak suyun dışında hayatta kalır.
  - Akciğerli balık çamura gömülüp sümüksü özel bir kozanın içinde yaşayabilir. Böylece yaşadığı göl kurusa da hayatına devam eder.
  - Balıkların avlanmaktan kurtulmak için şekil değiştirir. Kirpi balığı tehlike anında şişerek yutulamayacak kadar büyük bir top haline gelir. Böylece avcısının elinden kurtulur.