YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Lester R. Brown | Eklenme Tarihi: 07 Şubat 2008

Dünyayı Nasıl Tükettik?

 • Bu kitap Dünyanın karşı karşıya kaldığı en acımasız gerçeklerden biri, gıda arzının talebi karşılamakta zorlanışı üzerine. Nüfusumuz artıyor, iklimimiz değişiyor, suyumuz azalıyor, tarım topraklarımız çölleşme, erozyon ya da başka amaçlarla kullanıma açılma gibi nedenlerle giderek daralıyor...

  Ürün verimliliğinde artık teknoloji son noktaya gelmiş. Bunların sonucunda da yazarın deyişiyle “bir zamanlar her yerde artan tahıl hasatları artık bazı ülkelerde azalıyor. Bir zamanlar yükselen balık avcılığı şimdi düşüşe geçiyor. Bir zamanlar her yerde genişleyen sulak alanlar şimdi bazı kilit gıda üretim bölgelerinde daralıyor.”

  ‘Dünyayı Nasıl Tükettik?’ dünyanın bugünkü gıda arz talep eğilimlerini, geçmişten günümüze tarımsal ve demografik gelişimleri de göz ününe alarak, doğa ile ilişkisi çerçevesinde tartışıyor. Coğrafi farklılıkları, ürün veriminde karşı karşıya kalınan tehditleri ortaya koyarak yeni çözüm arayışları ve önerilerini sunuyor. Kısacası dünyanın bizi beslemeye devam etmesi için insanlığın ne yapması gerektiğini anlatıyor.

  Çok net ve açık bir dille hazırlanmış bir kitap olan ‘Dünyayı Nasıl Tükettik?’’deki bilgiler istatistiki veriler ve çarpıcı örneklere de desteklenmiş. Türkiye İş Bankası’nın TEMA Vakfı ile ortak bir çalışma sonucunda yayınladığı bu kitap aynı zamanda düzgün ve rahat okunan Türkçe çevirisine sahip.

  Yazar Hakkında

  Lester R. Brown

  Lester R. Brown 2001 yılında kendi kurduğu, kar amacı gütmeyen ve disiplinlerarası bir araştırma örgütü olan “Dünya Politika Enstitüsü”nün (Earth Policy Institute www.earth-policy.org) başkanıdır. Enstitünün amacı, çevresel olarak sürdürülebilir bir ekonominin vizyonunu oluşturmak ve oraya gidebilmek için üretilecek bir yol haritasıyla birlikte bu vizyonun gelişimini sürekli denetlemektir. Brown 40 dile çevrilmiş yaklaşık elli kitap yazmış ve yazılmasına yardım etmiş, yaptığı çalışmalarla çeşitli ödüller kazanmıştır.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu