YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Mine Kışlalıoğlu - Fikret Berkes | Eklenme Tarihi: 03 Ekim 2007

Çevre ve Ekoloji

 • Ekoloji birçok insana yaşamlarının çok dışında bir şeyin adıymış gibi gelse de o kadar içindeki! Ekoloji “insanların doğayla ilişkilerinin bir ürünüdür”, yani insanlığın tarihi kadar eski bir bilim dalıdır esasında. Farkına varmasak da günlük hayatta sık sık kullandığımız birçok atasözü, deyim ekolojiyle ilgilidir mesela. Ya da şiirler, türküler, bilmeceler…

  Ekoloji canlıların birbirleriyle ve çevreleriyle ilişkilerini inceler. Hayatımızın her anında vardır. İşte bu kitap bunu bize hatırlatıyor, ekolojinin temel kurallarını örneklerle gösteriyor. Son dönemde bu kadar çok konuştuğumuz susuzluk, kuraklık, küresel ısınma gibi yüzlerce çevre sorununun nedenleri anlayabilmek için ekolojinin temel kurallarından sadece bilim adamlarının değil hepimizin haberdar olması gerekiyor. Kitap aynı zamanda doğayı tüketmeden kullanmanın yolları hakkında da fikirler veriyor.

  Kitabın yazarları çevre ve ekoloji konularını herkesin anlayabileceği bir şeklide, didaktik ve teknik olmayan, okuması keyifli bir dille ele alıyorlar. Kendi ifadeleriyle, kitapta “ekolojinin herkesin yaşam parçası olduğunu göstermek için halk inançları, felsefe ve edebiyatımızdan örneklere” de yer veriyorlar. Birinci basımını 1989’da yapmış, bugüne kadar dokuz kere güncellenerek tekrar basılmış Çevre ve Ekoloji’nin, çevresiyle ve çevrecilikle uzaktan yakından ilgili herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap olduğuna inanıyoruz.


  Yazarlar Hakkında

  Mine Kışlalıoğlu Berkes

  Üniversite eğitimini ve doktorasını İngiltere’de yaptıktan sonra T.C. Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji Bölümüne öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Şu an Kanada’da İç Sular Araştırma Enstitüsü’nde araştırmalar yapıyor.

  Fikret Berkes
  Üniversite öğrenimini ve doktorasını Kanada Montre al McGill Üniversitesi’nde yaptı. Halen Monitoba Üniversitesi Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nde öğretim üyesidir. Uluslararası Doğa Koruma Birliği IUCN’in komisyon üyesidir.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu