YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Dr. Cenk Durmuşkahya | Eklenme Tarihi: 03 Ekim 2007

Ege Bölgesi'nde Doğal Yayılış Gösteren Ağaç ve Çalılar

 • Bir doğa gezisinde çantanızda rahatça taşıyabileceğiniz boyutlara sahip, 220 sayfalık bu kitap çok önemli bir boşluğu dolduruyor. Bize Ege Bölgesi’nin başlıca 100 ağaç ve çalı türünü hem yalın bir dille anlatıyor, hem de güzel fotoğraflarıyla gösteriyor. 

  Türkiye florası çok zengin bir ülke... Ancak bu zenginliği bizlere, ‘sıradan insanlara’ gösterebilen o kadar az yayın var ki! Çoğumuz tanımıyoruz sahip olduğumuz bu zenginliği, önemini bilmiyoruz. Buna bağlı olarak da koruyamıyoruz. Halen yeterli diyemesek de son yıllarda bu tarz yayınların giderek arttığını görmek çok sevindirici. İşte bu kitap da onlardan biri.

  Kitap Dr. Cenk Durmuşkahya tarafından, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynak Projesi Ulusal Boşluk Analizi Programı” çalışmaları kapsamında hazırlanmış. Kitapta yer alan 100 bitki doğada kolayca görülebilecek ve tanınabilecek türler arasından seçilmiş. Kitapta bitkiler yazarın kendi deyişiyle bilinçli olarak “alfabetik ya da çiçek renklerine göre dizilmek yerine, evrimsel süreçte ortaya çıkışlarına ve akrabalık derecelerine göre dizilmiş.” Her bitkinin genel morfolojik özellikleri ekolojik özellikleri, bulunuşu ve ekonomik özellikleri tek tek anlatılmış. Bunu yaparken de yazar bir bilim adamı için zor olabilecek bir işi başarmış; metinlerinde mümkün olduğunca teknik terimlerden kaçınmış, kitabını oldukça yalın ve herkes tarafından kolay anlaşılabilir bir dille yazabilmiş. Buna rağmen kitabın arkasına bir de terimler sözlüğü koymaktan kaçınmamış.

  Ne de olsa çoğumuzun yolu yaşamı boyunca illaki bir kere Ege’ye düşer. Ege’nin mavi denizi, güzel kumsalları, güneşi hepimizi çeker. İşte bu gezilerinizde artık sadece engin maviye değil arkanızdaki kayalıklara da bakın, dağların da yürüyün elinizde bu kitapla. İnanın yeni keşifler sizi bekliyor.

  Yazar Hakkında
  Yazar 1996 yılında Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı’ndan mezun olmuş, 2000 yılında gene aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamlamıştır. Bir süre Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde ve İngiltere Botanik Bahçesi Kew’de araştırmalar yaptıktan sonra 2005 yılında Celal Bayar Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamlamıştır. Halen aynı üniversitede öğretim elemanlığı yapmaktadır. Yazarın “Bitkisel Hayat” adlı bir kitabı da TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları tarafından yayınlanmıştır.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu