YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Kate Evans, çeviren Özlem Dalkıran | Eklenme Tarihi: 03 Ağustos 2007

Acayip Havalar

  • ‘İklim değişikliği hakkında bilmek istemediğiniz ama muhtemelen öğrenmek zorunda olduğunuz her şey’ sloganı ile Türkçe’ye uyarlanan kitap, küresel ısınma konusunda tarihin ilk çizgi romanı olma özelliğini taşıyor. Aslında kitabın imza attığı ‘ilk’ler bununla kalmıyor. Küresel iklim değişikliği konusunda bizleri bilinçlendirmeyi en önemli misyon edinmiş 94.9 Açık Radyo’nun ilk yayını bu. Diğer ilklerin neler olduğu, Ömer Madra’nın önsözünde anlatılıyor.

    Bir çevre eylemcisi olan çizer Kate Evans, ikinci önsözü yazan George Monbiot’un tanımıyla, “iklim değişikliği hikâyesini anlaşılır, komik ve dokunaklı bir şekilde anlatmayı başarıyor.” Çizgi roman, iklim değişikliğinin en keyif kaçıran ve görmezden gelmeye çalıştığımız niteliklerini ustalıkla vurguluyor: sorumluluğun hepimize ait olduğu; küresel iklim değişikliğinin gelişmiş ve yoksul ülkelerdeki etkilerinin ne kadar ‘adaletsiz’ dağıldığı; ve yaşam biçimlerimizi değiştirmeden küresel iklim değişikliğinin hiç bir şekilde durdurulamayacağı.

    Evans, iklim değişikliğine yol açan ve hızlandıran etkenleri; bunların arasındaki ilişkileri, süreci yavaşlatmak ve durdurmak için hepimizin yapması gerekenleri, teknik bilgisi olmayan okurların bile kolaylıkla anlayacağı bir uzatlıkla çiziyor ve yazıyor. Monbiot’ya göre, “biyosferi hiç umursamayan kişilere ulaşabilecek birileri varsa o da Kate Evans ve bir de –bu kitabı alıp okuması gerektiğini düşündüünüz birileri varsa-- sizsiniz.

    Kitabını şu sözlerle bitiriyor Kate Evans: “Bu kitabı, hayatını değiştirmek için kullan, çünkü bundan sonra olacaklar, senin şimdi yapacaklarına bağlı...” www.funnyweather.org

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu