YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Hikmet Birand | Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2007

Alıç Ağacı ile Sohbetler

 • Bilimsel araştırmalarının bulgularını popüler bir dille her kesime yönelik olarak anlatabilen Türkiye'nin öncü bilim insanlarından birisi olan Prof. Dr. Hikmet Birand'ın doğa ile ilgili bu değerli eseri ilk olarak 1968 yılında yayımlanmıştır. Yayımlandığı yıllarda Ankara Radyosu kitabın tamamını "Tabiat ve İnsan" programında yayımlamıştır. Botanik biliminin ve Türkiye doğasının sade ve öz anlatıldığı ilk ve nadir eserlerden biridir.

  Alıç Ağacı ile Sohbetler, Hikmet Birand'ın kendine özgü dili ve derin doğa sevgisi ile benzeri diğer kitaplardan hemen ayrılır. Kitabını Ankara'nın Dikmen ilçesindeki yalnız bir alıç ağacı ile sohbet eder şekilde kurgulayan Birand, canlılara hayat veren ortam olan suları, bu sularda yaşamın nasıl geliştiğini, bitkilerin karasal yaşama geçişlerini, çiçek oluşumunu, tohumu, toprağı, bozkırı ve ormanları özenle anlatır.

  Birand, kitabın önsözünde de belirttiği gibi okuyucularının Türkiye'nin doğal güzelliklerini sadece hayranlıkla seyretmekle kalmamalarını ister. Onlardan doğanın güzelliklerini sevmelerini, insanlara olan sayısız yararlarını bilmelerini, doğadaki olumsuz değişimlerin farkına varmalarını, bu olumsuzluğu durdurmak için doğaya karşı davranışlarının olumlu ve saygılı olmasını bekler. Kitabını bu amaç doğrultusunda yazmıştır.

  Birand'ın alıç ağacı ile yaptığı sohbet, bizlerin Türkiye'nin doğal zenginliklerini fark etmemizi ve bu güzelliklerin korunmasının önemini daha iyi anlamamızı sağlıyor.

  Yazar hakkında
  Prof. Dr. Hikmet Birand 1904 yılında Karaman'da doğdu. İstanbul'da Halkalı Yüksek Ziraat Okulu'nu bitirdikten sonra Almanya'nın Bonn kentinde doktora yaptı. Türkiye'de bitki sosyolojisi anabilim dalını kurdu. Türkiye doğası için önemli çalışmalara imza atan ve öncülük yapan Hikmet Birand 1972'de aramızdan ayrıldı.

  TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları'nın Çevre Konulu Diğer Yayınlarından Seçmeler
  Yayınevinin Yaşam ve Çevre başlığı altında topladığı diğer kitaplar arasında Ekolojik Sorunlar ve Çözümleri (Prof. Dr. Necmettin Çepel), Sulak Bir Gezegenden Öyküler (Sargun Tont), Bitkisel Hayat (Cenk Durmuşkâhya), Anadolu Manzaraları (Hikmet Birand), bulunmaktadır.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu