YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği | Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2012

Yaşam Dönüşümdür

 • Fikir babası ve kurucusu olduğu Buğday hareketine atfettiği ve hareketin dayandığı temeli ifade eden "Yaşam Dönüşümdür" sloganıyla isimlendirilen ve yine Buğday tarafından yazılarından derlenen kitabı, Victor'un doğaya adadığı hayatından, doğanın içerisindeki yaşamından akan düşüncelerine ışık tutuyor.

  "Bu kitabı yazacak mıyım bilemiyorum… Ak toprağı eledim, küreği sağımdaki yığına saplayıp sol tarafımda yatay duran eleğin üstüne savururken; endişem, sorgulamam, sıkıntım olmadan gücümü küreğin hareketine verdim. Eleğin dengesini, ak toprağın tellerin üstünde akışını, vücudumun duruşunu, yönünü hissettim, düşünmedim, yaptım, düşünerek bulmadım doğruyu, ne de karşısına koydum yanlışın. Yorulunca yön değiştirdim, dönüp ak toprağı soluma alıp eleği sağda gördüm. Devam ettim…

  … New York City'deki bir gökdelen ile bir Afrika köyündeki en basit sazdam arasında hiçbir ayrım gözetmiyorum. İkisi de can istediği için var, ihtiyaca göre varolmuş ve işi bittiğinde şekil değiştirecek.

  Bu kitabı yazıp yazamayacağımı bilmiyorum. Ama eğer yazarsam ilhamımı, canları benzer şeyler isteyip tam anlamıyla motive olamayan, bir şeyleri canımızın istediği şekilde paylaşabileceğimizi hissettiğim insanlardan alacağım. Ortaya çıkacak çalışmayı onlara adıyorum."

  Böyle diyor Victor Ananias… Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin kurucusu olan Victor Ananias'ın zamansız ölümü, Türkiye'deki çevre hareketiyle ilgilenen her kesimden insanı üzmüştü.

  Fikir babası ve kurucusu olduğu Buğday hareketine atfettiği ve hareketin dayandığı temeli ifade eden "Yaşam Dönüşümdür" sloganıyla isimlendirilen ve yine Buğday tarafından yazılarından derlenen kitabı, Victor'un doğaya adadığı hayatından, doğanın içerisindeki yaşamından akan düşüncelerine ışık tutuyor. Hemen her konu hakkında yüreğinden geldiği gibi yazmış Victor. Olduğu gibi, canı nasıl isterse öyle yazmış. Duyarlı kişiliğini yazdığı her kelimeye yansıtmış; kimseyi kırmadan, yargılamadan dikkatli gözlemlerini aktarmış.

  Özcan Yüksek ile Ömer Madra'nın birer önsöz yazdığı kitap, adeta Victor'la baş başa bir yolculuğa çıkmak gibi. Gerçek bir doğa adamıyla doğayı anlamak için çıkılan bir yolculuk…

  Yayına hazırlayan: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
  Kapak Tasarımı: Yavuz Korkut
  Kapak Fotoğrafı: Şebnem Eraş
  Yayınevi: Doğan Egmont Yayıncılık

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu