YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Mustafa Alp Dağıstanlı | Eklenme Tarihi: 29 Eylül 2010

Türkiye Yaşadığımız Cennet

  • Bu sefer elimizde Türkiye’nin benzersiz coğrafyasını belgeleyen bir fotoğraf kitabı var. NTV Yayınları tarafından 1. Baskısı 2007 yılında yapılan Türkiye Yaşadığımız Cennet 134 adet fotoğraftan oluşuyor. Kitapta Türkiye’nin dört bir yanından etkileyici fotoğraflar 6 ana başlık altında toplanmış: Su, Dağ, Orman, Kıyı, Kır ve Kültür.

    Kitaptaki fotoğrafların hepsi usta doğa fotoğrafçıları tarafından çekilmiş. Kitabın fotoğraf editörü ise Erdem Yavaşça. Girişteki Sunuş yazısı, “Ebedi Güzellik Ülkesi” jeolog A. M. Celal Şengör tarafından kaleme alınmış. Şengör yazısında bu coğrafyanın oluşum macerasından ve medeniyetlerin gelişiminden tatlı bir dille bahsediyor. Ayrıca kitapta, fotoğraflarla ilgili 3-5 satırlık kısa açıklamalara da yer verilmiş. Bu açıklamalarda fotoğraflanan alanların özelliklerinden, öneminden ve kimi zaman karşı karşıya kalınan tehditlerden dem vuruluyor.

    Bu fotoğrafların hepsini bir arada görünce insan, halen ne kadar el değmemiş yerleri olan, nadir güzellikte ve hem doğa hem de kültür açısından zengin bir coğrafyada yaşadığını anlıyor. Ama bu güzelliklerin aynı zamanda ne kadar çok insan kaynaklı tehditle karşı kaşıya olduğunu da hep aklın bir köşesinde tutmak gerekiyor.

    Editör: Mustafa Alp Dağıstanlı
    Yayınevi: NTV Yayınları

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu