YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Prof. Dr. Emrullah Güney | Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2009

Çevrebilim Sözlüğü (Ekoloji Sözlüğü)

 • Çevre sorunlarının tepe noktasına ulaştığı günümüzde bu konu artık sadece sınırlı sayıdaki uzmanı değil, tüm insanları ilgilendirir hale gelmiştir. Artık eskisinden daha fazla her yaştan insan çevre sorunlarına ilgi göstermekte, gelişmeleri takip etmekte, olan biteni anlamaya ve bir şeyler yapmaya çalışmaktadır.

  Bu konularda eskiye göre çok fazla kitap, makale, haber yayınlanmakta, çeşitli argümanlar öner sürülmektedir. Ancak bu yazıların, daha doğrusu olan bitenlerin doğru anlaşılması ve yorumlanması için bu konun kendine özgü terminolojisine olabildiğince hakim olmak şarttır.

  Prof. Dr. Emrullah Güney tarafından hazırlanan Çevrebilim Sözlüğü bu konuda iyi bir kaynak kitap oluşturuyor. Yazar önsözünde, kitabın “Fen Edebiyat fakültelerinin coğrafya ve biyoloji bölümünde, eğitim fakültelerinin coğrafya eğitimi anabilim dalında, Türkçe öğretmenliği bölümünde, sosyal bilgiler öğretmenliği programında, su ürünleri mühendisliği, tarım, orman ve çevre mühendisliği fakültelerinde sosyal bilim alanlarında eğitim veren bütün yüksek öğretim birimlerinde bir başvuru kaynağı olarak yararlanılacağına” inandığını belirtmiş. Ancak biz bu sözlüğün sadece öğretmenlerin, bu alanlarda eğitim alan öğrencilerin, akademisyenlerin değil çevre ilgili konularda çalışan, düşünen, okuyan, üreten herkesin işine yarayacağına inanıyoruz.

  Yazar Hakkında
  1947 yılında doğan Prof. Dr. Emrullah Güney ilk ve orta öğretimini Nevşehir’de tamamladı. 1968 yılında Ankara Üniversitesi DTCF’den mezun oldu. Bir süre MTA’da çalıştıktan sonra 1978 yılına kadar öğretmen olarak görev yaptı. Doktora tezini İstanbul Üniversitesi’nde tamamladıktan Dicle Üniversitesi’ne geçti. O tarihten beri Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı Başkanıdır.
  Yazarın başlıca ilgi alanları turizm ve çevre sorunlarıdır. Biyocoğrafya özel ilgi alanına girmektedir. Yazarın kır öykülerinden oluşan “Köy Yarenliği” adlı kitabı 2005 yılında yayınlanmıştır.

  Yayınevi: SABEV Yayınları, 2006

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu