YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Ufuk Batum | Eklenme Tarihi: 05 Haziran 2008

Anadolu’da İz Sürmek

 • Tüm dünyada artan çevre sorunları artık hepimizin malumu. Aşırı nüfus artışı, doğal kaynakların yoğun ve kontrolsüz kullanımı, doğal alanların tahribi, küresel ısınma artık hayatımızın “doğal” parçaları. Açlık, susuzluk kapımızda.

   Ama bir yandan da insanın içine umut veren şeyler de olmuyor değil. Bazı insanlar, kurumlar var ki dünyanın bu gidişatına direnç noktaları oluşturmak için, bazı şeyleri durdurmak mümkün olmasa bile etkisini azaltmak için çalışıyor çabalıyor.

  TEMA Vakfı da Türkiye’deki böyle kurumlardan biri işte. Bu kitap kısaca TEMA’nın 15 yıllık çalışmalarının öyküsü olarak tanımlanabilir. Kendini günbegün yok olan bu dünyada bir şeyleri değiştirmeye adamış insanların öyküsü.

  Yazar bu kitabı hazırlarken incelikli bir hazırlık süreci yaşamış. Öncelikle TEMA’nın bilgi belge merkezinde bir araştırma yürüterek projelerin raporlarını sonuçlarını incelemiş, çeşitli kitap ve kaynakları taramış. TEMA’nın öncü isimleriyle, kurucularıyla yaptığı röportajlarla bilgilerini pekiştirmiş. Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyiğit ile yaptığı röportajlara kitapta da özel olarak yer veriliyor. Ondan sonra ver elini Anadolu. İstanbul’dan yola çıkan gezgin yazar; önce Trakya, sonra Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu derken TEMA’nın proje yürüttüğü alanların çoğunu adım adım gezmiş. Ufuk Batum kendisi de kitabın girişinde tüm alanları gezme fırsatını bulamadığını ifade etse de özellikle ağaçlandırma ve kırsal kalkınma projelerinin çoğunu yerinde incelemiş. Proje yürütücüleriyle, yöre insanlarıyla sohbetler yapmış, yapılan çalışmalar ve sonuçları hakkında birinci ağızdan hikayeler dinlemiş. En sonunda da tüm bu tecrübeyi bir gezi /öykü dilinde kalem alarak bizimle paylaşmış.

  TEMA Vakfı’nın kurulduğu günden beri izlediği yolu, yaptığı çalışmaları biraz olsun merak ediyorsanız, gezi dilinde yazılan bu kitabı zevkle okuyacaksınız.

  Yazar Hakkında
  Ufuk Batum
  Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Ufuk Batum Amerika’da işletme yüksek lisansı yaptı. ABD, Fransa ve Türkiye’de farklı sektör ve kuruluşlarda yöneticili ve genel müdürlük görevlerinde bulundu. Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ ve Yeditepe Üniversitesi’nde işletme ve girişimcilik dersleri verdi. Bugüne kadar beş yüz yazısı, çalışması ve raporu ayrıca Filler Tepişince ve Küresel Köyün Kavalcıları adlı iki kitabı yayımlandı.

  Kitabın tam ismi: Anadolu’da İz Sürmek: TEMA Vakfı’nın 15. Yıl Kitabı
  Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu