YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2020

Sürdürülebilir bir gelecek için tek yol ekolojizm

 • Ekolojiyi, çevrecilikten itinayla ayırarak ekolojizmi bir ideoloji olarak ilan eden Andrew Dobson, Ekolojizm adlı eserinde bu ideolojiyi tüm yönleriyle aydınlatıyor. Dobson, ekolojizmin sürdürülebilir bir gelecek için tek yol olduğunu iddia ediyor.

  Ekolojizmi bir ideoloji olarak ortaya koyan, yaptığı tüm çalışmalarla bu ideolojinin sürdürülebilir bir gelecek için tek yol olduğunu iddia eden ve siyasi çabalarında da bu düşünceyi benimseyen Andrew Dobson, tüm dünyada rekor sayıda baskı yapan Ekolojizm adlı kitabıyla bu kavramı tüm yönleriyle anlatıyor.

  Zenginlik ve refah arasındaki fark

  Andrew Dobson’a göre; yanıltıcı bir zenginlik standardına dayanılarak hükme varılırsa, yeşil bir gelecek şimdikinden ‘daha yoksul’ gözükebilir. Fakat gerçekte, daha yüksek bir yaşam standardımız olacak; daha nitelikli beslenme, daha sağlıklı beden, ödüllendirilen iş, iyi yol arkadaşlığı, daha temiz hava, daha fazla kendine yetebilme, köstek değil destek olan toplumlar ve içinde yaşanılacak daha güvenli bir dünya. Dobson, böylece zenginlik ile refah arasındaki farkın belirginleştiğini savunuyor. Bu tespitten hareketle Andrew Dobson, ekolojiyi, çevrecilikten itinayla ayırarak ekolojizmi bir ideoloji olarak ilan ediyor. Dobson, doksanlarda başlayan teorik çalışmalarını, kitabın dördüncü baskısında oldukça olgun bir düzeye taşıyor. Yetinmeyip, reel siyasette Yeşiller’in başkan adayı oluyor ve 2005’te egemen iki partili ülkesinin tarihinde görülmemiş bir başarı yakalıyor. Dolayısıyla teorisini pratikle birleştirmeyi başarıyor.

  Umut ve güven veriyor

  Tanıtım bülteninde; ‘Bir kitap haz verir mi? Satırları arasında yuvarlanırken önünüze yepyeni bir dünya ve yeni bir insan modeli sunabilir mi? Umut ve güven, sağlam bir altyapıyla dantel gibi örülür mü? Ekolojinin en çetrefilli sorunları, sürpriz dolu akıl yürütmelerle böylesine kolay aşılıp anlatılabilir mi? Karmaşık, içinden çıkılması zor, savunanların bile ter dökerek andığı kavramlar ancak bir dâhinin elinden çıkmışçasına sorun olmaktan çıkabilir mi?’ sorularıyla anlatılan Ekolojizm, pek çok üniversitede ders kitabı ilan edildi.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu