YUKARI

Keşfet

Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2009
boz_ayi

Boz Ayı ile tanıştınız mı?

 • Biliyorsunuz yeryüzünde birçok ayı türü var. Ancak bizim ülkemizde görülen bir tür ayı var ki bu tür “boz ayı” olarak adlandırılıyor. Bu tür yalnız Türkiye’de değil, Kıbrıs, Balkanlar, Sibirya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da da yaşıyor.

  Boz ayı, yani Latince adıyla Ursus arctos.

  Batı dillerinde “kahverengi ayı” diye bilinen bu ayı türüne neden bir tek Türkiye’de boz ayı dendiğini biliyor musunuz? Çünkü Türkiye'deki boz ayı bireylerinin renkleri biraz daha açık. Bu nedenle onlara "açık toprak rengi" anlamına da gelen "boz" ayı deniyor.

  Memeli bir hayvan olan boz ayı yaşayan en büyük etçillerden biri. Boz ayıların boyları başlarından, kuyruğun başladığı yere kadar 1 ila 2,8 m arasında değişiyor. Ağırlıkları ise 80 - 600 kg arasında değişim gösterebiliyor.

  Kaçınızın gerçek bir boz ayı görme şansı oldu bilmiyorum, ama en azından filmlerde, belgesellerde, kitaplarda boz ayıların ne kadar güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip olduklarını görmüşsünüzdür. Öyle ki bir sığırı tek bir darbede öldürebilirler. Ama ayıların tek özellikleri bu da değil, boz ayılar bir at kadar hızlı koşabilir, bir yüzücü kadar iyi yüzebilirler.

  Genelde 2 yılda bir çiftleşen ayılar 1,2 en fazla 4 yavru doğururlar. Bu nedenle ayılar türlerinin yok olması tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Ülkemizde de ayılar kanunla koruma altına alınmışlardır ve avlanması yasaktır.

  Ayıların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de, belki yüzyıllardır yaşadıkları yerlerin, ormanların yavaş yavaş insanlar tarafından işgal edilmesidir. Bunun sonucunda kimi zaman kendileri için gerekli besini bulamayan ayılar insanların yaşadığı yerlere, köylere, çiftliklere inebilmekte, karınlarını doyurabilmek için evcil hayvanlara zarar verebilmektedirler. Hatta ne acıdır ki, zaman zaman insanlardan artanları yemek çöpleri karıştırmak zorunda kaldıklarından da bahsedilmektedir. Bu durum zaman zaman insanların ayılara düşman kesilmesine neden olsa da esasında burada ayıların bir suçu yoktur. Hata, onların yaşam alanlarını işgal eden, yiyecek kaynaklarını tüketen insandadır. Unutmayın ki, çok iri ve güçlü bir hayvan olsa da canlarına ya da yiyeceklerine yönelik bir tehdit hissetmedikleri sürece ayılar insanlara kolay kolay zarar vermezler.

  Faydalanılan kaynaklar
  Vikipedia
  Hayvanlar Ansiklopedisi