YUKARI

Duyurular

Eklenme Tarihi: 04 Ekim 2017

Hasattan Hayata, köyden kente göçü engellemeyi amaçlıyor

  • Çiftçileri koruma altına alan ve olası maddi zorluklar karşısında zarara uğramalarının önüne geçmeyi amaçlayan "Hasattan Hayata" projesi kapsamında çiftçilere, paranın doğru kullanımı, gelir gider dengesi oluşturulması, nakit para akışı, kredi kartı kullanımı gibi pek çok eğitim verilecek. Finansal bilince yönelik gerçekleştirilecek proje ile köyden kente göçle sonuçlanan maddi sıkıntının önüne geçilmesi hedefleniyor. İlk etapta Trakya'daki 3 ili kapsayacak eğitimin, ilerleyen dönemlerde ülke çapında yaygınlaştırılması planlanıyor.

    Maddi sıkıntılardan ve kentleşmeden dolayı sayıları gittikçe azalan çiftçilere bütçe yönetimi konusunda alternatif çözümler sunan ve sağlıklı bir finansal gelecek oluşturmalarını sağlayan yeni bir proje başlıyor. Habitat Derneği'nin EFSE ve Tarfin iş birliğinde gerçekleştireceği Hasattan Hayata projesi kapsamında, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli'nde bulunan 28 köyde eğitimler verilecek. Eğitimlerle çiftçilere paranın kullanımı, tasarruf, gelir gider dengesi, nakit para akışı, kredi kartı kullanımı, birikim, iyi borç/ kötü borç, acil durum fonu, sigorta gibi konular öğretilecek.

    Çiftçilerin ayakta kalması Türkiye i̇çin önemli

    Çiftçilerin, sağlıklı bir finansal gelecek oluşturabilmeleri konusunda bilinçlendirilmelerinin Türkiye'nin geleceği için de çok önemli olduğunu belirten Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, "Çiftçi olmak hiç kolay değil. Bir yıl hasat istedikleri gibi gitmeyebilir, ertesi yıl toprak verimli olmayabilir ya da herhangi bir iklim ve hava muhalefeti bütün planları alt üst edebilir. Bütün bu koşullarda çiftçilerin ayakta kalabilmesi doğru bütçe yönetiminden geçiyor. İlk etapta Trakya bölgesinde 28 köyün kahvelerinde ve meydanlarında çiftçilerle buluşarak onlara kapsamlı bütçe eğitimi vereceğiz.. Sonrasında bu eğitimi Türkiye'nin dört bir yanına taşımak istiyoruz" açıklamasında bulundu.