YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2007

Kimyasal Atığa Müdür Onayı

 • Mersin Çevre ve Orman Müdürü Hasan Saday, Mersin Gümrüğü'nde 7 aydır bekletilen 60 konteynerde olan malların, ithalinin yasaklı mallar listesinde olduğunun tespit edildiğini ve ülkeye girişine izin verilmediğini belirtti.    

  21.10.2007 - Milliyet

  Mersin Çevre ve Orman Müdürü Hasan Saday, Mersin Gümrüğü'nde 7 aydır bekletilen 60 konteynerde olan malların, ithalinin yasaklı mallar listesinde olduğunun tespit edildiğini ve ülkeye girişine izin verilmediğini belirtti.
  Adana'da faaliyet gösteren Nadir Plastik Limited Şirketi yetkilisi Bilal Nadir Gök, malzemelerin kimyasal atık olmadığını ve sadece ithaline izin verilmeyen plastik hurda (plastik kırıntı) içerdiğini savundu.

  İmha için görüş istendi
  Saday, Mersin Gümrük Müdürlüğü'nün 15 Haziran 2007 tarihli yazısında, Mersin Uluslararası Liman İşletme AŞ (MIP) kayıtlarına göre bir antrepoda bulunan plastik polietilen cinsi eşyanın analizinin yapıldığı ve ithalinin yasaklı mallar listesinde olduğunun tespit edildiğini bildirdi.
  Gümrük Müdürlüğü'nce malın imhası için valililik ile İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nden görüş istendiğini belirten Saday, şunları kaydetti:
  "İthal edilen emtiaya, Kontrole Tabi Atıklar sınıfında yer alan ikincil kullanım amacıyla hurda plastiklerden geri kazanılmış granül ve çapaklar için izin verilmesine rağmen, söz konusu firma, ithali yasaklı olan tehlikeli atıklar sınıfında yer alan ve kontrol belgesi verilmeyen (etilen polimerden olan plastiklerin döküntü, kalıntı ve hurdaları) ithal etmiştir.
  Firma, ithali yasak olan başka bir malı getirdiğinden, malın ülkemize girişi ve gümrüklerde imhasının söz konusu olmadığı, malların menşei ülkeye iade edilmesinin gerekli olduğu Mersin gümrüğüne bildirilmiştir."

  http://www.milliyet.com.tr/2007/10/21/guncel/gun06.html    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu