YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2012

İznik Gölü'nde kirlilik tehdidi

 • 12 Temmuz 2012 Cumhuriyet
  İznik Gölü'ndeki kirlilik tehdidine dikkat çekmek ve duyarlılığı artırmak amacıyla çalışma başlatıldı.

  Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi'nce bu çerçevede hazırlanan ''Sürdürülebilir Balıkçılık'' başlıklı yazı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği, İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği'ne (SUR-KOOP) gönderildi.

  Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Koordinatörü Ali Kahveci, gazetecilere yaptığı çakılmada, İznik Gölü'nde artarak devam eden kirliliğin, özellikle gölü besleyen dereler vasıtasıyla olduğuna dikkati çekti.

  Kahveci, göl çevresinde olan yerleşim yerlerinin hemen hemen tamamının kanalizasyonlarının göle aktığını vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Bununla beraber bilinçsiz ve duyarsız çiftçilerin zirai ilaç tankerlerinin suyunu dereden alarak derenin içinde hazırlaması, derenin suyunu zehirlemesi demektir. Dolayısıyla derelere, dere ağızlarına havyar bırakan türlerin varlığına tehdit oluşturmaktadır. Bölgemizde zeytincilik gelişmiştir. Zeytinyağı fabrikalarının atıklarının ve zeytin salamura sularının da gölümüze karıştığı bilinmektedir. Gölümüzün çevresinde ilçe ve belde belediyelerimiz tarafından düzenlenen çok sayıda piknik alanı var. Belediyelerimiz bu piknik alanlarını yeteri kadar denetlemiyorlar ve kontrolsüz bir şekilde çevre kirliliği artıyor. Amiyane tabirle çöplük gibi oluyor. Kooperatifimiz, belirtilen konularda Çevre ve Şehircilik İlçe Müdürlüğü ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü nezdinde çeşitli girişimlerde bulunduğu halde ilgi kurumların yaptırım yetkisi olmadığı için arzu edilen sonuca ulaşamamıştır.''

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu