YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2011

Ekolojik pazar 5 yaşında

 • 15 Haziran 2011 Ntvmsnbc

  Türkiye'nin ilk ekolojik pazarı Şişli, 18 Haziran'da beşinci yılını, artık gelenekselleşen bir şenlikle kutluyor. Herkes davetli!

  Şişli %100 Ekolojik Pazar, Buğday Derneği’nin ekolojik sertifikalı ürünlerin sağlıklı ve güvenilir bir model ile tüketiciye kısa yoldan ve uygun koşullarda ulaşmasına olanak sağlayan pazar projelerinin ilk halkasını oluşturdu.

  Türkiye’de ekolojik ürünlerin ve pazarların yaygınlaşmasına önayak olan Şişli’den sonra yine Buğday Derneği öncülüğünde Kartal, Bakırköy, Beylikdüzü ve Samsun’da da ekolojik pazarlar açıldı. Böylece ekolojik ürünler daha çok tanınır, bilinir ve ulaşılabilir hale geldi. Ayrıca diğer ekolojik pazarları, pazara gelemeyenlere hizmet sunan internet satış projelerini ve dükkânları besleyerek zincirleme olarak çok daha fazla insanın ekolojik ürünlere ulaşmasını sağladı.

  2006 Haziran’ında 48 tezgâhta 25 üreticiyle başlayan Şişli %100 Ekolojik Pazar, beş yıl sonra 260 tezgâhta 70 üreticiyle devam ediyor. Sadece Şişli %100 Ekolojik Pazar’da yılda yaklaşık 600 ton ekolojik ürün satılıyor. Pazarın yaklaşık 1500 müdavimi var. 

  %100 Ekolojik Pazarlar, ekolojik ürün alışverişinin yanı sıra ekolojik yaşamın farklı alanlarında çeşitli etkinliklere katılım olanağı da sağlıyor. Pazarın müdavimleri, sabahın erken saatlerinden itibaren, hem alışveriş ediyor hem de pazarda gerçekleşen etkinliklere, söyleşilere katılıyorlar.

  Türkiye organik et, süt ürünleri, muz, yerli kozmetik ürünler, yerli tekstil, çeşitli gurme ürünler, ithal kozmetikler, içkiler, çikolatalar, bisküviler ve temizlik malzemeleri ile Şişli %100 Ekolojik Pazar sayesinde tanıştı. Şişli pazarında ekolojik malzemelerle yapılmış gözlemeler, içecekler, kekler ve pastalarla kahvaltı ve brunch keyfi yapmak da mümkün.

  18 Haziran Cumartesi Açılış Etkinlikleri
  10.30: Tugay Başar ile hep birlikte KeKeÇa (Beden Perküsyonu)
  11.00: Açılış Konuşmaları
  11.15: %100 Ekolojik Pazar Esnafı Hayırı (dileyenlerin beraberinde getireceği yiyeceklerle donatılan bir soframız olacak)
  11.15: Karadeniz Horon Ekibi
  12.00: Ebru Ayarcı Yönetiminde Algo-ritmo Perküsyon Grubu
  12.30: Yahya Dai saksafon, Murat Alkan Gitar ikilisi
  12.30: Ekolojik Ürün Hediye Çekilişi

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu