YUKARI

Keşfet

Yazar: Burcu Parmak | Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2010

Yol Arkadaşlarım!

 • Hiç yolculuk yaparken yol kenarlarındaki hayvanlara dikkat ettiniz mi? Ben araçta, camdan dışarıya baktığımda gördüğüm hayvanlara "yol arkadaşlarım" diyorum.

  Uzun yolculuklarda gördüğüm hayvanları sayıyorum. Ne çok hayvan gördüğümü düşünürken bir de bakıyorum yolculuk bitmiş.

  Okuldan eve dönerken bile çok sayıda hayvan görürüz. Kediler ve köpekler yol listesinin vazgeçilmezleri. Bir keresinde eve giderken 36 tane kedi görmüştüm. Bir balıkçı kasabasında yaşamanın etkisi olsa gerek! Kıyıdaki balıkçılar sayesinde hiç aç kalmıyorlar. Deniz kenarından geçerken martılar eşlik ediyor yolculuğa. Günün sürprizi kıyıdaki taşın üzerine konmuş tüylerini kurutan karabatak oluyor.

  Deniz kenarı değil de bol çalılı bir yolda gidiyorsak arabanın önünden tepeli toygar kuşları geçiyor. Serçeler ve kargalar bir ağacın üzerinden bizi izliyor. • Şehir dışı yolculuklarda farklı hayvanlar da görebiliyoruz. Mesela, yol kenarlarındaki tarlalarda leylekler besleniyor. Leylekleri uçarken görmek, halk hikâyelerine göre yıl boyunca yolculuk etmek anlamına geliyor. Buna inanan insanların leylek görünce yaşadıkları sevinç de yolculuk etmeyi ne kadar çok sevdiklerini gösteriyor olmalı!

  Bir şehirlerarası yolculuğum sırasında, gecenin bir saati otobüsün durması ve insanların heyecanlı sesleriyle uyandım. Yolun ortasında bir sürü domuz koşturuyordu. O güne kadar gördüğüm en ilginç yol arkadaşlarımdı.

  Soğukkanlı yol arkadaşlarımın hikâyesi de oldukça ilginç! Geçmiş yıllarda, bir Mayıs ayında İstanbul Terkos’a kuş göçü izlemeye gitmiştik. Kış uykusundan uyanmış çok sayıda yılan yola yayılmış güneşleniyordu. Arabayla ezmeyelim diye, bir arkadaşımız arabanın önünden yürüyerek yılanları yolun kenarına taşıyordu. Ayrıca elektrik direklerine tünemiş yırtıcı kuşlar, yol ortasında bekleyen kaplumbağalar, kirpiler ve tilkiler... Hele inatla kenara çekilmeyen dana sürüleri, yol arkadaşlarımın en komikleri.

  Geçenlerde yolda yürürken bir olay geldi başıma. Tıpkı benim gibi miskin miskin yürüyen bir köpek vardı yolun karşısında. İlginç bir koku almış olacak ki, karşıya geçmek istedi. Hızlı gelen araç köpeği fark etmedi ve çarptı. Sanırım köpekçik bacağından yaralandı ve ağlamaklı havlayarak yolun kenarına oturdu. Bir anda ne yapacağımı bilemedim.

  Hemen, o an internet başında olduğunu tahmin ettiğim bir arkadaşımı aradım. Kazayı anlattım ve bulunduğum bölgenin belediyesinin telefon numarasını araştırmasını istedim. Numarayı aradığımda santraldeki görevli beni veterinere bağladı. Kimse bir sokak köpeğine yardım etmez diye düşünürken veterinerin ilgisi beni çok mutlu etti. Ayrıntılı olarak kaza yerinin adresini istedi ve hemen geleceklerini söyledi. Kısa sürede geldiler ve köpekçiği götürdüler.

  O an çok acil işimiz olabilir ya da kaza sırasında otobüste gidiyor olabiliriz. Eğer yaşadığımız belediyenin veterinerinin telefonunu yanımızda taşırsak kaza geçirmiş bir hayvan gördüğümüzde telefonla arayarak haber verebilir ve belki de bir hayvanın hayatını kurtarırız.

  Ayrıca yolda gördüğünüz kuşları internetten tüm dünyayla paylaşabilirsiniz: www.yasayanbahar.net