YUKARI

Kitap Kurdu

Eklenme Tarihi: 01 Aralık 2010

Karbon ayak izi mi, ne ki?

 • Çocukların, çevre ve afetler hakkında bilgilenmesine “Çevremize Neler Oluyor”, “Afacan Dünya” gibi kitaplarla katkıda bulunan Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği(AHDER), bilimsel masal niteliği taşıyan öykü kitabı “Karbon Ayak İzi Mi, O Ne Ki” ile çocukları iklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

  Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu MATRA Fonu desteği ve Bağcılar Belediyesi ortaklığında Çocuklar İçin Küresel İklim Değişikliği Eğitim Kiti Projesi kapsamında hazırlanan kitabın yazarı Berna Köroğlu, kitapta iklim değişikliği ve küresel ısınmanın dünyamıza ve canlılara verdiği zararları çocuklara Küçük Ece’nin yolculuğu ile anlatıyor.

  Karbon Ayak İzi’nin ne olduğunu merak edip Beyaz Gemi ile fantastik bir yolculuğa çıkan Ece, Kuzey Kutbu’nu, Karayip Sahillerini, Bangladeş’i, Şili ve Alaska’yı gezerken, nesli tükenmekte olan canlıların ağzından küresel ısınmanın nedenlerini ve küresel ısınmayı engellemek için neler yapabileceğini öğreniyor.

  Küresel ısınma konusunda çocuklar için hazırlanan/yayınlanan ilk masal kitabı olma özelliği taşıyan “Karbon Ayak İzi mi O ne Ki” nin çizimlerini Tan Yücel yaptı. Bilimsel bilgi ve masalın harmanlandığı kitabın bilimsel danışmanlığını Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, pedagojik danışmanlığını ise Filiz K. Sasaoğlu üstlendi.

  Yazan: Berna Köroğlu
  Çizen: Tan Yücel
  Tasarlayan: Begüm Pektaş
  Yayıncı: Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği(AHDER), Mayıs 2010