YUKARI

Duyurular

Eklenme Tarihi: 20 Mart 2023

25 Mart’ta ışıklar depremde hayatını kaybedenler için kapatılacak

  • ‘Dünya Saati’ etkinliğinde bu yıl Türkiye'deki ışıklar kapatılarak Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler anılacak.

    İklim krizi ve doğa kayıplarına dikkat çekmek için 2007'den beri gerçekleştirilen ‘Dünya Saati’ etkinliğinde bu yıl Türkiye'deki ışıklar kapatılarak 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler anılacak. WWF-Türkiye'nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) çağrısıyla her yıl mart ayının son cumartesi günü dünya genelinde düzenlenen ‘Dünya Saati’ etkinliği, bu yıl 25 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 arasında gerçekleşecek. WWF-Türkiye'nin öncülük ettiği etkinlik kapsamında, Türkiye'de anıtların, kurumların ve evlerin ışıkları Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına kapatılacak.

    ‘Yeşil iyileştirme’ seferberliği için çağrı
    Ayrıca WWF-Türkiye, Dünya Saati'nde depremden etkilenen bölgelerin afetlere dirençli şekilde yeniden inşa edilebilmesi için de ‘yeşil iyileşme’ seferberliği çağrısı yapıyor. Katılımcılar, Dünya Saati etkinliğinin internet sitesinden imza vererek ‘yeşil iyileşme’ seferberliğini destekleyebilecek. Açıklamada görüşlerine yer verilen WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, bu yıl Dünya Saati'nin telafisi olmayan kayıpların üzüntüsü içinde karşılandığını belirterek, "6 Şubat'ta adeta zaman durdu. Bir doğa olayı olan depremin afete dönüşmesinin yarattığı büyük tahribat ile ülkece yasa boğulduk. 16 yıldır dünyamızın geleceği için atılması gereken adımlara dikkat çekmek amacıyla bir saatliğine kapattığımız ışıkları, bu kez kayıplarımızı anmak için kapatacağız. Bu yıl Dünya Saati, bizim için ülke tarihimizin en sarsıcı depremlerinin kayıplarını anma saati" ifadelerini kullandı.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu