YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2022

TSKB’den 220 milyon dolarlık çevreci kredi

 • TSKB, Japonya Uluslararası İş Birliği Bankası ile 220 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

  Türkiye’nin kalkınmasında yeşil dönüşüm odaklı faaliyetleriyle öne çıkan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Japonya Uluslararası İş Birliği Bankası (JBIC) ile toplam 220 milyon ABD doları tutarında yeşil temalı kredi anlaşması imzaladı. Bu kredi, TSKB’nin Mart 2015’te JBIC’den temin ettiği 150 milyon dolarlık kredinin devamı niteliği taşıyor. TSKB, sağladığı bu yeni fonla Türkiye genelinde sera gazı emisyonlarının azaltılmasını amaçlayan yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları ile bu alandaki ileri teknoloji destekli projelere finansman sağlayacak.

  Yıllık karbon emisyonu azaltımına 15.8 milyon ton katkı
  Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geri ödeme garantisi altında temin edilen kredi hakkında değerlendirmelerde bulunan TSKB Genel Müdürü Ece Börü şunları söyledi: “Sürdürülebilir kalkınma odaklı bankacılık yaklaşımımız doğrultusunda 2000’li yılların başından bu yana düşük karbonlu ekonomiye geçiş yatırımlarına finansman ve danışmanlık olanaklarımızla katkı sağlıyoruz. 2021 yılsonuna kadar destek olduğumuz 387 adet yenilenebilir enerji projesi ülkemizin bu alandaki kurulu gücünün yüzde 15’ine denk geliyor. Enerji ve kaynak yoğun sektörlerde rol aldığımız 149 adet verimlilik yatırımıyla beraber ülkemizin yıllık karbon emisyonunun azaltımına 15.8 milyon ton katkı sağlıyoruz. Kredi portföyünün yaklaşık yüzde 90’ı BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) bağlantılı yatırımlardan oluşan bir banka olarak, JBIC ile imzaladığımız yeşil temalı kredi anlaşmasının ikinci etabıyla ülkemiz yatırımcılarına ilave kaynak yaratmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. JBIC ile yıllardır devam eden iş birliğimiz kapsamındaki bu önemli anlaşmanın, bankamıza ve ülkemize duyulan güvenin bir göstergesi olduğuna inanıyoruz.”

  ‘Enerji verimliliğinin desteklenmesi öncelikli’
  JBIC İstanbul Temsilcisi Ryuta Suzuki ise, ‘küresel dekarbonizasyon trendi paralelinde enerji verimliliği yatırımlarının Türkiye'de de her zamankinden daha önemli hale geldiğini söyledi. Suzuki; “Özellikle Avrupa için bir üretim ve ihracat merkezi olan Türkiye'de, sanayi sektöründe enerji verimliliğinin desteklenmesini öncelikli bir konu olarak görüyoruz. Sanayi sektörüyle yakın çalışan TSKB ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği kapsamında, şirketlerin ihracattaki rekabet gücünü artırarak Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu