YUKARI

Duyurular

Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2019

IKEA'nın poşet geliri TEMA Vakfı ve MEB işbirliğiyle çocuklara doğa eğitimi oldu

 • TEMA Vakfı, IKEA Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğinde başlayan Evimiz Dünya Projesi ile çocuklara sürdürülebilirlik ve tüketim alışkanlıklarıyla ilgili farkındalık kazandırılması hedefleniyor. Proje yeni yılında, IKEA Türkiye mağazalarındaki poşetlerin satışlarından elde edilen gelirle hayata geçirilecek.

  Bu yılın başında yürürlüğe giren ücretli plastik poşet uygulaması tartışmaları da beraberinde getirdi. Ücretli plastik poşet uygulamasına getirilen eleştirilerden biri de "mağazaların poşet karşılığında aldıkları parayı çevre fonu vb. bir yere aktarmamaları" oldu. Mağazaların ücretli plastik poşet uygulamasını bir gelir kaynağı haline getirmemesi ve plastik poşetten elde edilen gelirin çevre korumayla ilgili bir alana aktarması aslında haklı bir beklenti. Bu konuda dünyada rastladığımız örnekler de bu işin hem ekonomiye hem de çevreye faydalı olacak şekilde nasıl çözüleceğini gösteriyor. 

  Geçtiğimiz haftalarda rastladığımız "Evimiz Dünya" projesi, plastik poşetlerin gelirinin doğru şekilde kullanılması anlamında güzel bir örnek. Evimiz Dünya projesi, TEMA Vakfı, IKEA Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde çocukların sürdürülebilirlik kavramı üzerine düşünmeleri ve evde yapabilecekleri tasarruf davranışları ile ilgili farkındalık kazanmalarını amaçlıyor. Ocak 2017'den beri 7.300 çocuğa sürdürülebilirlik eğitimlerinin verdiği proje, 2019 yılında IKEA'nın plastik poşet gelirlerinden elde edilen kaynakla yoluna devam ediyor.   
   

  Bugüne kadar 7.300 çocuk yüz yüze eğitim aldı

   
  Evimiz Doğa projesiyle ilgili bilgi veren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, "Çocukların sürdürülebilir bir yaşam için doğru tüketim alışkanlıkları konusunda farkındalık kazanması amacıyla IKEA Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile Evimiz Dünya Projesi'ni geliştirdik. Ekolojik ayak izimiz her geçen gün artıyor. Mevcut tüketim alışkanlıklarımızla 1,5 dünya tüketiyoruz. Oysa sadece bir dünyamız var. Bu yüzden programımız ile çocukların öncelikle evde tasarruf ve bilinçli tüketim alışkanlığı kazanmasını amaçlıyoruz. Evimiz Dünya Projesi, okullarda 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik sınıf içi eğitimi ve bahçe uygulamalarını, IKEA mağazalarında çocuk etkinlikleri ve uygulamalarını, daha fazla çocuğa ulaşabilmek için de eğlenceli bir dijital oyunu kapsıyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın belirlediği kazanımlara uygun, çocukların merak ederek ve eğlenerek öğrenmesini sağlayacak eğitici materyaller ve deneyimli gönüllü eğitmenlerimiz ile projeyi uygulamaya başladık. Ocak 2017'de başladığımız proje kapsamında bugüne kadar 20 ildeki 119 okuldan 6..300 çocuğumuz okul etkinliklerine katıldı. IKEA mağazalarında gerçekleştirdiğimiz hafta sonu etkinlikleri ile de 1.000 çocuğumuza ulaştık. Tasarruf ve tüketim alışkanlıklarını eğlenceli ve öğretici şekilde öğrendikleri dijital oyun ise 44.000 çocuğa erişti" dedi.
   

  Poşetlerden elde edilen gelir ile 2.500 çocuk daha eğitim alacak

   
   
  Sürdürülebilirliği iş yapış süreçlerinin ve demokratik tasarım anlayışlarının bir parçası olarak gördüklerini belirten IKEA Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Senem Sadıklar, TEMA Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ilkokul çocuklarına evde doğru tüketim alışkanlıkları ile ilgili farkındalık kazandırmayı amaçladıkları Evimiz Dünya rojesinin bu kapsamda yürüttükleri önemli bir girişim olduğuna değindi. Senem Sadıklar, "Ortak evimiz dünyayı korumak ve evlerde sürdürülebilir bir yaşam için çalışıyoruz. Bu konudaki bilinç ve farkındalığın çocuk yaşlardan itibaren kazanılacağına dair inançla TEMA Vakfı ile 'Evimiz Dünya' projesini hayata geçirdik. Bugüne kadar mağazalarımızdaki etkinliklerle birlikte 7.300 çocuğa ulaştık. Üstelik yaratmak istediğimiz farkındalık ailelerin de katılımıyla çok daha geniş bir çevreye yayıldı.  Önümüzdeki yıl da IKEA mağazalarındaki poşet satışından elde ettiğimiz gelirle 20 ilde, okullarda, 2.500 çocuğun daha eğitimlere katılımını hedefliyoruz. IKEA mağazalarındaki etkinlikleri önümüzdeki yıl da sürdüreceğiz" dedi.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu