YUKARI

Duyurular

Eklenme Tarihi: 27 Mart 2014

Türkiye'nin Canları Yeniden Koruma Altında

 • WWF-Türkiye’nin, biyolojik çeşitliliği korumayı amaçlayan yerel sivil toplum kuruluşlarının projelerini desteklemek için başlattığı Türkiye’nin Canı Programı kapsamında desteklenecek projeler belli oldu. 

  WWF-Türkiye'nin 2010 yılında, eşsiz ancak tehlike altında olan doğal mirasımız konusunda farkındalık yaratmak ve yerel sivil toplum kuruluşlarının kendi imkânlarıyla yörelerinde yürüttükleri projelere kaynak oluşturmak amacıyla başlattığı “Türkiye’nin Canı Kampanyası”, şimdi ikinci kez yerel doğa koruma girişimlerine önemli bir fırsat sunuyor. Bireylerin ve kurumların bağışlarıyla oluşturulan fon bu kez, Türkiye’de doğa koruma konusunda faaliyet gösteren 4 yerel sivil toplum kuruluşunun projelerinin hayata geçirilmesi için aktarıldı. Desteklenecek projeler, 30 Ocak 2014’te üniversite, sivil toplum, basın, kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirilerek belirlendi.

  WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, yerel projelerin ülkemizde doğa korumanın geleceği açısından hayati öneme sahip olduğunu belirtirken, “Biyolojik çeşitlilik açısından gerçekten gurur duyulacak zenginlikte bir doğal mirasa sahip olan Türkiye’de, çok sayıda tür doğal yaşam ortamlarıyla birlikte tehlike altında. Ülkemizin doğasını korumak, ancak yöre halkının kendi değerlerine sahip çıkmasıyla mümkün. WWF-Türkiye olarak, yerel sivil toplum kuruluşlarının kendi yörelerine ait biyolojik mirası korumak için verdikleri çabaya destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

  Destek almaya hak kazanan projeler, WWF-Türkiye'nin vereceği proje uygulama eğitiminin ardından, Mart ayında faaliyetlerine başlayacak. 

  Projeler:

  Ağaçbaşı Turbalıkları - Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği, Trabzon
  Tepeli Pelikan'ı Koruyalım - Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), Aydın
  Muş'ta Toy ve Telli Turna Koruma Projesi - Muş Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Tarih ve Sanat Derneği, Muş
  Avrupa'nın Devleri (Akkuyruklu Kartal ve Kuğu) - Demirköy Doğayı Kültürel Değerleri Koruma ve Tanıtma Derneği (DEKAT), Kırklareli

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu