YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 01 Ekim 2015

Kahve atıklarıyla çalışan 3 boyutlu yazıcı

 • 3 boyutlu yazıcılar hızla yaygınlaşırken, geri dönüşümün avantajından faydalanan yazıcılar ham madde olarak kahve atıklarını kullanıyor.

  Gün geçmiyor ki 3 boyutlu yazıcıların imal ettiği ilginç bir şeye rastlamayalım. Sevimli maskotlar, mimari modellemeler derken hızla gelişen 3 boyutlu yazıcılar inşaat malzemelerini işleyerek geleceğin şehirlerini kurmaya başladı bile. 

  3 boyutlu yazıcıların kullanımı arttıkça üretim sürecinin sürdürülebilirliği devreye giriyor. Üretimde genelde plastik gibi ham maddelerin kullanılması çevrenin korunmasıyla bağdaşmadığı için alternatif malzeme arayışları ve geri dönüşüm fikirleri öne çıkmaya başlıyor.

  3Dom, işte bu alternatif malzemeyi oldukça ilginç bir yerde bulmuş: Kahve. Biyokompozit üreticisi c2renew ile bir araya gelen 3Dom, kahve atıklarının yan ürünleriyle Wound Up adlı bir malzeme geliştiriyor. Malzeme rengini ve dokusunu kahveden alıyor. Yapılan yorumlar, 3 boyutlu yazıcı çalışırken etrafa tatlı bir kahve kokusunun yayıldığını da belirtiyor. Eğer Wound Up kullanan bir 3 boyutlu yazıcıyla imal edilen fincandan kahve içerseniz... Evet, kahveden kahve içmiş olacaksınız.  Tabii ki, en azından şimdilik, herkesin evinde 3 boyutlu yazıcı yok. Bu nedenle Wound Up kullanılarak üretilen seyahat tipi kahve bardağı c2cup'ın daha geniş kitlelere ulaşması için bir Kickstarter kampanyası başlatılmış. (c2cup’ın 20.000 dolarlık fon hedefine ulaşması için 10 günü ve eksik 3.000 doları var.)

  Geleceği inşa eden 3 boyutlu yazıcıların yolculuğu, sürdürülebilir bir gelecek için kahvenin ardından diğer geri dönüşümlü ham maddelerle devam edeceğe benziyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu