YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2015

Çevreci bir bayram tatili

 • Bayram tatiline çok az kaldı. İster ailenizi ziyaret edin ister bilmediğiniz bir yere gidip yeni keşifler yapmayı deneyin, bu önerilerle daha çevreci bir bayram tatili yapmak elinizde.

  Bayram ziyareti yapacaksanız...
  - Bayram ziyaretine giderken hediye olarak genelde tatlı veya çikolata götürülür. Daha sağlıklı bir alternatif olarak organik meyve ve kuruyemişlerle hazırlayacağınız bir sepet hediye etmeyi düşünebilirsiniz.
  - Hediye tercihinizi çiçekten yana kullanıyorsanız, klasik bir buket yerine saksı çiçeği hediye ederseniz, evin daha uzun süre yeşil kalmasını sağlarsınız. Bahçeli bir evi ziyaret ediyorsanız çiçek veya ağaç fidesi götürmeyi bile düşünebilirsiniz. Daha sonra yapacağınız bayram ziyaretlerinde bahçedeki hatıranızı görmek hem sizi hem de ev sahibini mutlu eder.
  - Bayramda çocukları atlamak olmaz, tabii ki en güzel hediyeler miniklere gidecek. Çocuklara çevre bilinci aşılayacak hediyeler vermeye özen gösterin. Doğa ve hayvanlarla ilgili kitaplar, geri dönüştürülmüş kağıtla yapılmış defterler veya tohumlu kalemler iyi birer alternatif olabilir. 
  - Süslü ambalajlar çekici olsa da uzak durmaya çalışın. Hediyenizi mümkün olduğunca sade paketleyin. Böylece hem gereksiz yere malzeme tüketmemiş hem de fazladan atık üretmemiş olursunuz.

  Tatile çıkacaksanız...
  - Ev ve ofisinizde dikkat ettiğiniz enerji tasarrufu, daha az tüketim, yeniden kullanım, geri dönüşüm gibi alışkanlıklarınızı tatilinize de taşıyın. Unutmayın, ne kadar az tüketirseniz o kadar çevreci bir tatil yaparsınız.
  - Tatilde beslenmenize dikkat edin. Mevsim sebze ve meyveleri tüketin, yerel gıdalarla beslenin. O mevsime veya o yöreye ait olmayan her besinin üretimi ve nakliyesi için normalden fazla enerji harcandığını göz önünde bulundurun. Böylece, ziyaret ettiğiniz bölgenin yerel lezzetlerini tatma fırsatını kaçırmamış olursunuz.
  - Tatil boyunca karbon ayak izinizi kontrol altında tutun. Tatile gideceğiniz araçtan, gittiğiniz otelde tüketilen enerjiye kadar pek çok kalemin karbon ayak izinizi artıracağını unutmayın. Özellikle ulaşım ve konaklama tercihlerinizi buna göre yapın.
  - Tatile kendi otomobilinizle gidecek olsanız bile, yola yalnız çıkmayın. Sizinle aynı yere giden tanıdıklarınız var mı, kontrol edin. Böylece hem daha eğlenceli bir yolculuk yapıp hem de karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz. 
  - Turizm sektörünün karbon salımının yüzde 72’si havayolu kaynaklı olduğu için uçakla yapacağınız yolculukları azaltmaya çalışın. Mutlaka uçak kullanmak durumundaysanız karbon sertifikasıyla karbon ayak izinizi silebileceğinizi unutmayın.
  - Tatil yapacağınız yeri seçerken sadece tesisin olanaklarını değil, doğaya yaklaşımını da göz önünde bulundurun. Seçiminizi enerji ve kaynak verimliliğine, su tasarrufuna dikkat eden, doğayı koruyan, yerel ürünler kullanan tesisler arasından yapın.
  - Tatil yapacağınız tesisin hangi enerji kaynağını kullandığını öğrenin. Ülkemizde turistik bölgelerin büyük kısmı hem güneş hem de rüzgâr enerjisi kullanımına çok uygun. Enerjisini bu tip sürdürülebilir kaynaklardan elde eden tesislere öncelik verin.
  - Turizm sektöründe kişi başı günlük su tüketimi 1.200 litreye yaklaşıyor. Gri suları yeniden kullanarak su tasarrufu yapan otellerde kalmaya özen gösterin.
  - Tatilinizi 5 Yıldızlı bir otelde yapmak hoş olabilir fakat bizim önerimiz Yeşil Yıldızlı bir oteli denemeniz. Bu otellerde enerji ve su tasarrufu yapılırken, geri dönüşümlü malzemeler kullanılıyor. Son rakamlara göre Türkiye’de 160 Yeşil Yıldızlı tesis var ve bunların neredeyse yarısı Antalya’da.
  - Alternatif turizme şans tanıyın. Buğday Derneği’nin TaTuTa projesiyle ekolojik tarım yapan bir ailenin çiftliğine konuk olabilir veya dilerseniz tatilinizi bu çiftlikte çalışıp üreterek geçirebilirsiniz.

  Bayramınız kutlu, bayram tatiliniz çevre dostu olsun.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu