YUKARI

Çevre Koruma

Eklenme Tarihi: 09 Eylül 2015

Bir sayfa çıktı neleri değiştirir?

 • Brezilya’da kullanılmaya başlanan yeni bir uygulama, yazıcıdan çıktı aldıkça ormanlarda yaratılan tahribatı vurguluyor.

  İklim değişikliğiyle mücadelede kritik bir öneme sahip olan orman kaybının pek çok nedeni var. Ormanların üretim veya yerleşim amacıyla tahrip edilmesi, orman yangınları, ahşap ve kâğıt malzemeler için geri dönüşüm ve yeniden kullanım çalışmalarının yetersizliği bu nedenlerin başında geliyor. Bir de neredeyse her gün ofiste karşılaştığımız ve genelde duyarlı davranmaya çalıştığımız bir konu var: Yazıcıdan alınan çıktılar.

  Günlük hayat dijitalleştikçe kâğıt tüketimimiz azalsa da, özellikle ofislerde kâğıt kullanmaya ve çıktı almaya devam ediyoruz. Oturduğumuz masadan görmek belki kolay değil fakat toplantıda üzerinden geçmek veya evde göz atmak için aldığımız her sayfa çıktı nedeniyle dünyanın bir köşesinde bir ağaç zarar görüyor. Brezilyalı sivil toplum kuruluşu Green Nation, bu konuyu ofis çalışanlarının gündemine getirmek için bir uygulama geliştirmiş: Ormansız Masaüstü (Deforested Desktop)

  Bilgisayara indirilen uygulamayla, masaüstü arka planı olarak interaktif bir Amazon Ormanı fotoğrafı yükleniyor. Çıktı alındıkça fotoğraftaki ağaçlar azalıyor, Amazon Ormanı çoraklaşıyor. Böylece masamızda otururken aldığımız günlük bir kararın etkisinin ormansızlaşma için ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor.   Green Nation’ın paylaştığı bilgilere göre uygulama Brezilya’daki 50 büyük firma tarafından kullanılmaya başlanmış. 2015 sonuna kadar bu rakamı 1.000’e çıkarmayı amaçlayan dernek, böylece hem ormanları korumayı hem de şirketlerin kaynak tasarrufu yapmalarına yardımcı olmayı umuyor.

   


  1 ton kâğıt üretimi için 17-24 ağaç kesiliyor.
  Geri dönüşümle kâğıt üretilirken, sıfırdan kâğıt üretimine göre %70 daha az enerji kullanılıyor.
  Bir ton gazete kağıdı geri dönüştürüldüğünde 8, bir ton kullanılmış beyaz kağıt geri dönüştürüldüğünde 16 çam ağacı kurtuluyor.
  Sadece İstanbul’da yılda 450.000 ton kağıt tüketiliyor. Bu tüketimlerden kaynaklanan kişi başına düşen günlük ortalama ağaç tüketimi ise 1,5 kg.