YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2015

Bu fesleğen denizden...

  • İtalya’da denizin altına kurulan seralarda sebze-meyve üretimine başlandı. 

    Son dönemdeki gelecek senaryolarında en çok rastladığımız başlıklardan biri kıtlık. Çünkü nüfusun yükselmesiyle birlikte gıda talebi artarken, iklim değişikliği hem toprakları hem su kaynaklarını ve dolayısıyla gıda üretimini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle alternatif ve verimli tarım uygulamaları her geçen gün daha çok önem kazanıyor.

    İşte bu alternatif tarım uygulamalarının muhtemelen en ilgincine denizin altında rasladık: Nemo’nun Bahçesi. Okyanus Resif Grubu’nun (Ocean Reef Group) kurduğu bu bahçedeki seralar, denizin altında daha doğrusu okyanus tabanında yer alıyor.

    Noli kıyısındaki bahçe, yaklaşık 9 metre derinlikte bulunuyor. Kubbe şeklindeki seraların içi karbondioksit yönünden zenginleştirilmiş havayla dolu. Bu durum da saksılar içinde seraya yerleştirilen fesleğen, çilek ve marulların daha hızlı büyümesini sağlıyor. Şirket yetkilileri, yetiştirilen gıdaların besin değerlerinin de daha iyi olduğunu belirtiyor. Tarım deniz altında yapılınca, kuraklık, don ve çeşitli bitki zararlılarından bahsetmeye de gerek kalmıyor.

    Yeşili maviyle buluşturan Nemo’nun Bahçesi’nin bundan sonraki hedefi, yosundan gübre üretmek, seralarda sadece yenilenebilir enerji kullanmak gibi çözümler geliştirerek tamamen bağımsız bir ekolojik tarım sistemi kurmak. Bu amaçla Kickstarter’da fon toplayan Nemo’nun Bahçesi hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilir ve evlerdeki akvaryumlarda bitki yetiştirmek için önerdikleri çözümleri inceleyebilirsiniz. 

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu