YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2015

Ekolojik ve ekonomik tuğla: Eco BLAC

 • Endüstriyel atıkların geri dönüştürülmesiyle üretilen Eco BLAC tuğla, hem çevresel hem de ekonomik avantajlar sunuyor.

  Sürdürülebilir ekonomi pek çok dönüşüm gerektiriyor. Yeni dünyanın yeni ürünleri üretilirken daha az kaynak kullanılmalı, daha az atık ortaya çıkmalı, daha uygun maliyetler ve daha insani şartlar söz konusu olmalı. Hem yüksek maliyetleri hem de çevreye verdikleri zarar düşünülünce, inşaat malzemelerinin de bu kriterlere göre yeniden değerlendirilmesi ve yenilenmesi gerekiyor. 

  MIT’de kurulu TATA Center araştırmacılarının geliştirdiği Eco BLAC tuğla, işte bu yeni bakış açısının bir ürünü. Dünya nüfusu hızla yükselirken yeni konutlara duyulan ihtiyaç da artıyor. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Hindistan’da bu ihtiyaç daha da hayati düzeyde. Ülkenin geleneksel inşaat malzemesi olan tuğla, yarattığı çevresel ve sosyal etkiler nedeniyle sürdürülebilir bir ürün olmaktan çok uzakta. Öncelikle tuğla ocakları ciddi çevre kirliliğine yol açıyor. İkinci olarak tuğla üretiminde toprağın verimli üst katmanının kullanılması tarımı olumsuz etkiliyor. İnsani olmayan çalışma şartları da tuğla üretiminde çalışanları zorluyor. Endüstriyel atıkların geri dönüştürülmesiyle elde edilen ve pişirilmesi gerekmeyen Eco BLAC tuğla, hem çevresel hem de ekonomik anlamda sürdürülebilir bir ürün olarak öne çıkıyor. 

  Eco BLAC, kazan külü, sodyum hidroksit, kireç ve kil kullanılarak üretiliyor. Küçük ve orta ölçekli üretim tesislerinde ortaya çıkan bir atık türü olan ve depolanması çevre açısından tehlike yaratan kazan külü, Eco BLAC sayesinde değerlendirilmiş oluyor. 

  Eco BLAC’in karbon ayak izinin düşük olmasının tek nedeni bu değil. Çünkü normal tuğla üretiminin önemli bir parçası olan yüksek ateşte pişirme, Eco BLAC için söz konusu değil. Alkali aktivasyon teknolojisi sayesinde ürün ortam ısısında kalıplaşıyor.

  Ürünün tasarımcıları, enerji tüketiminin azalması ve atık hammadde kullanımı sayesinde normal tuğlalara göre Eco BLAC’in maliyetinin daha uygun ve karbon ayak izinin daha küçük olduğunu belirtiyor. İlk uygulamaları Hindistan’da yapılan Eco BLAC tuğla, sürdürülebilir inşaat malzemeleri için ümit veriyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu