YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 24 Mayıs 2015

Toplu ulaşım, çevreye de kazandırıyor

 • Toplu ulaşım, sürdürülebilir bir yaşamın vazgeçilmez unsurlarından olarak kabul edilirken, İETT'nin bu konuda paylaştığı son rakamlar, toplu ulaşımın hem çevresel hem de ekonomik avantajlarını ortaya koyuyor.

  İstanbul’da toplu ulaşımla günde 6 milyon yolculuk yapılıyor. Günde 3,5 milyon kişiyi taşıyan İETT’nin son araştırması,
  hem karbon salımı hem de tasarrufla ilgili önemli veriler ortaya koyuyor.

  Araştırmaya göre, toplu ulaşımı tercih etmede birinci neden; zaman tasarrufu ve maliyetin düşük olması. İETT'nin paylaştığı rakamlar, aynı mesafeyi toplu ulaşımla kat etmenin, özel araç kullanmaya göre 6-7 kat daha ucuza mal olduğunu gösteriyor. Ayrıca, toplu taşıma araçları, özel araca göre ortalama %40 oranında zamandan tasarruf sağlıyor. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde ise toplu ulaşım 6 kat daha hızlı seyahat imkanı sunuyor.

  Şehirleşmenin her geçen yıl arttığı Türkiye’de nüfus artışının yanı sıra nüfus yoğunluğu da şehir merkezlerinde toplanıyor. Farklı ulaşım modlarında 3,5 metrelik şerit üzerinde saatte taşınan kişi sayısı özel araçla 2 bin kişiyken, otobüs ile 20 bin, metro ile 80 bin kişiye ulaşıyor. Ayrıca trafikte 50 bin kişi özel aracıyla 175 metre yer kaplarken, otobüsle 35, metro ile 9 metre yer kaplıyor.

  Kalabalıklaşan şehirlerin bir diğer sorunu da hava kirliliği. Fakat toplu ulaşımın yaygın olarak kullanıldığı şehirlerde bu oran diğerlerine göre oldukça düşük kalıyor. İETT’nin verilerine göre, toplu taşıtlarla ulaşım özel araçlarla ulaşıma göre 7-7,5 kat daha az karbon salımına yol açıyor.

  1 litre akaryakıt ile bir yolcuyu taşıma mesafesi özel araçla 19 kilometre, otobüsle 39 kilometre, metro ile 48 kilometre olarak hesaplanıyor. Ayrıca toplu taşımada eko-sürüş tekniği eğitimleri ile yıllık 1,13 milyar lira yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Daha az yakıt tüketilmesi, daha temiz bir çevre anlamına geliyor. 

  Konuyla ilgili bilgi veren Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, nüfus artışıyla birlikte, insanların toplu taşıma kullanma eğiliminin arttığını belirtiyor. Trafikteki toplam araç sayısının %85'ini tek yolculu özel araçların oluşturduğunu belirten Ilıcalı, toplu ulaşımın, araç sayısının sadece %15'ini oluşturmasına rağmen, yolcu taşımadaki payının en az %70 seviyesinde olduğunu söylüyor.

  İstanbul’da her gün 465 yeni araç trafiğe çıkıyor. Bu hem daha fazla benzin tüketilmesi hem de çevrenin daha fazla kirlenmesi anlamına geliyor. Sürdürülebilir bir gelecek için belediyelerin daha konforlu ve yenilikçi ulaşım çözümlerini artırarak kent sakinlerini toplu ulaşım kullanımına teşvik etmeleri gerekiyor. Karbon ayak izimizi küçültmek için bize düşense, toplu ulaşımı daha fazla kullanmak.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu