YUKARI

Çevre Koruma

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 04 Kasım 2014

Nijerya geri dönüştürerek kazanıyor

 • Nijeryalı geri dönüşüm kuruluşu Wecyclers (Geri Dönüştürenleriz), geri dönüşümün düşük gelirli kitleler için ekonomik bir kaynak olmasını sağlıyor.

  Plastik, kağıt, metal, cam hatta elektronik ürünler. Geri dönüşümü günlük alışkanlıklarımızın merkezine oturtmamızı sağlayan pek çok yöntem var. Tabii tüm bunlar için öncelikle bir çöp toplama sistemi gerekiyor. Peki ya çöplerin toplanmadığı bir şehirde yaşıyorsanız?

  2014 Sustainia Ödülü’nü kazanan Wecyclers, Nijerya’da faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu. Nijerya’nın 18 milyon nüfuslu şehri Lagos’ta çöplerin ancak %40’ı toplanabiliyor. Halk sağlığı için büyük tehlike yaratan bu durum geri dönüşüm konusunda da ciddi tıkanıklık yaratıyor. Örneğin geri dönüştürülecek malzeme bulmakta zorlanan ülkedeki büyük bir geri dönüşüm tesisi kapasitesinin %50 altında çalışıyor.

  Wecyclers’ın bunun için önerdiği pratik çözüm, düşük maliyetli kargo bisikletleriyle çalışıyor. Nüfusun yoğun olduğu düşük gelirli bölgelerden geri dönüşüme uygun materyal toplayan bu bisikletler, topladıkları malzemeyi geri dönüşüm merkezlerine ulaştırıyor. Böylece hem atıklar toplanmış hem de geri dönüşüm çemberi harekete geçmiş oluyor. 

  Projenin başarılı olmasının sebebi, Wecyclers’ın kurduğu SMS tabanlı sistem. Sistem aracılığıyla öncelikle aileleri geri dönüşüm konusunda bilgilendiren ve teşvik eden Wecyclers, ailelere topladıkları geri dönüştürülebilecek her 10 kilo malzeme için puan hediye ediyor. Aileler bu puanları dilerlerse konuşma süresi olarak, dilerlerse gıda ve diğer ihtiyaç maddelerini almak için kullanabiliyor. Geri dönüştürülecek malzemeleri bu yolla toplayan Wecyclers, materyalleri farklı yerel geri dönüşüm işletmelerine satıyor. 

  Lagos’ta şimdiye kadar 5.000 hanenin kaydolduğu sistemin bundan sonraki planı, Nijerya’nın tamamına yayılmak. Wecyclers'ın geri dönüşüm projeleri ilginizi çektiyse, daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu