YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2014

PET şişelerden banyo seramiği

 • Plastik atıkların yarattığı sorunlar her geçen gün artarken neyse ki duyarlı üreticiler de boş durmuyor. Plastiğin geri dönüştürülmesiyle elde edilen yeni ürünlere mozaik karo da eklendi.

  Plastiğin doğa için ne kadar büyük bir tehlike olduğuyla ilgili her gün yeni bir habere rastlıyoruz. Özellikle sık kullandığımız pet şişelerin büyük bir kirlilik kaynağı olduğu malum. Neyse ki bu konuda yenilikçi çalışmalar yaparak pet şişeleri yeniden kullanmanın yollarını arayan girişimler var. Biz de Çevreciyiz’de fırsat buldukça bu tarz örneklere yer vermeye çalışıyoruz. Daha önce incelediğimiz Petomato eski pet şişeleri kullanarak sebze üretmek için iyi bir alternatifti.

  Pet şişeyi formunu bozmadan korumak tabii ki bir seçenek fakat işin ölçeğini büyüten ve yepyeni materyaller geliştiren firmalar da var. Bugünkü örneğimiz pet şişe atıklarını geri dönüştürerek seramik kaplama malzemesi üreten Rivesti.

  Malum, inşaat malzemeleri sektörü çevre konusunda pek masum sayılmaz. Gerek tüketilen enerji, gerek ortaya çıkan atık miktarı düşünülünce, karbon ayak izinin en yüksek olduğu sektörlerden biri. Brezilyalı seramik karo markası Rivesti, bu konudaki yaygın kanıyı tersine çevirmek için yola çıkmış ve PET şişelerin geri dönüştürülmesiyle üretilen mozaik karoları lanse etmiş. Hammaddesi kullanılmış şişelerden elde edilen PET reçinesi olan bu karoların üretimi için bir ton geri dönüştürülmüş PET kullanılmış. Karoların geliştirilmesi 3 yıl sürmüş.

  Rivesti’nin verdiği rakamlara göre 40 m² mozaik karonun kullanımı, 166 kg karbondioksidin atmosfere salınımının önüne geçiyor. Yeni mutfak veya banyonuzu yaptırırken karbon ayak izinizin artmasını engellemek hiç de fena bir fikir değil gibi görünüyor.

  Bir ürün geliştirmek veya mevcut üretim sürecini değiştirmek kuşkusuz hiç kolay değil. Bunları yaparken sadece karlılık güdüsüyle hareket etmeyip çevreye de önem veren firmalar arttıkça, dünyanın daha iyi bir yer haline geleceğine inanıyoruz. Farklı düşünüp önceliği çevreye veren Rivesti gibi firmaları incelemeye devam edeceğiz. Bu esnada ürün hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, burayı tıklayabilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu