YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2014

Su kıtlığına yeni bir çözüm: Havadan su üreten kuleler

 • Temiz içme suyuna ulaşmak dünyanın en büyük sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Arturo Vittori’nin Etiyopya için geliştirdiği kuleler, su sorununun aşılması için ümit vaat ediyor.

  Bu yıl görülen yağış kıtlığı da hesaba katılırsa, Türkiye bile su zengini ülkeler arasında gösterilemiyor. Bununla beraber, ne yazık ki durumu bizden çok daha kötü durumda olan ülkeler var. Su kıtlığı Afrika’da yaklaşık 1 milyar insanı etkiliyor. Bu sorunun çözümü için pek çok farklı proje geliştiriliyor. Bununla beraber büyük bütçeli çözümler kaynak yetersizliği ve projenin karmaşıklığı nedeniyle başarısız olabiliyor. Afrikalı uzmanların bu konuda dikkat çektikleri nokta, projelerin yerel halk tarafından kolayca uygulanabilir olması.

  Tasarımcılar Arturo Vittori ve Andreas Vogler’in geliştirdiği Warka Water, Afrika’nın ihtiyaç ve alışkanlıklarını doğru şekilde buluşturmayı hedefliyor. Havadaki nemi suya dönüştüren bu kuleler, köylere günlük 25 galondan fazla temiz içme suyu sağlayabiliyor. Uygun maliyetli, kolayca kurulabilen Warka kuleleri, adını Etiyopya’ya özgü bir incir ağacından alıyor. Yaklaşık 9 metre uzunluğundaki kulelerin şekli vazoya benziyor fakat bu havalı tasarımdaki her parça daha kolay şekilde daha çok su elde edebilmek için düşünülmüş.

  Kulelerin dış çerçevesi, esnek ve hafif hasırotlarıyla örülü. Çerçevenin şekli tasarlanırken hem sert rüzgarlara dayanması hem de maksimum oranda su toplanması hedeflenmiş. Naylondan yapılan ağ dokulu iç katman ise çiy damlalarını toplamaya yarıyor. Haznede biriken su, alt bölümdeki boruyla su bekleyenlere ulaştırılıyor. Doğada çözünebilir malzemelerden üretilen Warka, kolayca temizleniyor ve bir haftadan kısa sürede inşa edilebiliyor.

  Etiyopya’da içilebilir suya ulaşmak için altı saatlik bir yolculuk yapmak gerekebiliyor. Ne yazık ki bu yolculuk her zaman sağlıklı bir su kaynağına ulaşılabileceği anlamına gelmiyor. Yeraltından su çıkarmaksa hiç kolay değil. Zira yaklaşık 500 metre kazı yapmak gerekebiliyor. Kaldı ki kazı süreci hem teknik olarak zor hem de çok maliyetli. Bu nedenle Warka Water benzeri çözümlerin yaygınlaşması, su sorunu için köklü bir çözüm getirebilir gibi görünüyor. Çalışma prensibi yoğuşma üzerine kurulu bu kuleler, gündüz-gece arasındaki sıcaklık farklarının yüksek olduğu çöl ikliminde verdikleri testten başarılı şekilde çıkıyor.

  Warka’nın birim maliyeti 500 dolar fakat seri üretimle bu maliyetin düşeceği belirtiliyor. Tasarımcı Vittori, önümüzdeki yıla kadar Etiyopya’da Warka kuleleri kurmayı hedefliyor ve bunun için yatırımcı arayışını da sürdürüyor. 

  Tıpkı geçtiğimiz hafta incelediğimiz “Mwanga Bora”nın köylere daha iyi aydınlatma imkanı sunmasının toplumda yarattığı dönüşüm gibi, Warka’nın köylere sunacağı temiz su da Afrika’yı dönüştüreceğe benziyor.

  Warka Tower hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu