YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 28 Nisan 2014

Şehrin merkezinde size özel bahçe

  • Şehirli insanın toprakla iç içe olması için yeni alternatifler üretilmeye devam ediliyor. Japonya'da sunulan yeni çözüm, tren istasyonlarını minik bahçeler haline getiriyor.

    Ne yazık ki pek çoğumuzun gününün önemli bir kısmı trafikte geçiyor. Kaybedilen zaman bir yana, trafiğin bünyede yarattığı strese de kolay çare bulunmuyor. Gün içinde öyle bir aktivite olsa ki, hem kaybettiğimiz zamanı daha iyi değerlendirmemize yardımcı olsa hem de stresimizi azaltsa… Toprakla uğraşmak olabilir mi? 

    Japonya’daysanız, evet. Soradofarm’ın tren istasyonlarının çatılarına yerleştirdiği minik bahçeler, yolculara kendi sebze ve meyvelerini yetiştirme imkanı sunuyor.

    Şu anda ülkede beş Soradofarm çiftliği var ve bunların en büyüğü Tokyo’daki JR Ebisu istasyonunda yer alan 161 m2’lik alan. Yıllık ücret karşılığında 3 m2’lik alan kiralayan herkes, burada sebzesini yetiştirebiliyor. Bahçe araç ve gereçleriyse, firmadan. 

    Modern şehirlere kolaylıkla adapte edilebilecek bu güzel fikrin hızla yayılmasını ve buralara uğramasını diliyoruz. Bu esnada, Soradofarm hakkında detaylı bilgi almak isterseniz lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu