YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 05 Mart 2014

Plaj Temizliğinden Yeni Bir Hayata

 • Peru’daki plaj temizliği projesiyle yoksulların girişimci olmasının kapıları açılıyor. Plastic Bank’in geri dönüşüm çalışmalarına katılanlar, yardımlarının karşılığını eğitim, mikro kredi ve 3D yazıcı kullanma hakkı olarak alıyor.

  Deniz ve sahillerdeki kirlilik, deniz canlılarını tehdit etmeye devam ediyor. Temizlik çalışmalarıysa, sadece denizlerdeki yaşamı korumakla kalmıyor, toplanan atıkların geri dönüştürülmesiyle kazançlı bir aktiviteye dönüşebiliyor.

  Bu konuda farklı bir fırsat gören Amerikalı girişimci David Katz’in Plastic Bank projesi, gelişmekte olan ülkelerde insanların bir yandan yeni yetenekler kazanmalarını, diğer yandan topluma ve doğaya faydalı bir işe imza atmalarını hedefliyor. Pilot ülke olarak Peru’nun seçildiği projede gönüllüler plastik atıkların toplandığı temizlik faaliyetlerine katılıyor. Katılımcılar, burada çalıştıkları saatler karşılığında farklı fırsatları değerlendirebiliyor:

  Geri dönüşüm ve atık yönetimi konusunda eğitim.
  Toplanan plastiklerin kullanışlı nesnelere dönüşmesini sağlayan 3D yazıcıları kullanma şansı.
  Kendi işlerini kurmalarına yardım edecek mikro kredi imkanları.

  Geri dönüşümdeki fırsatları gösterirken insanlara yeni iş olanakları yaratmayı amaçlayan Plastic Bank, Peru’da başarılı olursa dünyadaki başka ülkelere de yayılmayı hedefliyor.

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu