YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2014

Mahallemiz Ağaçlarla Daha Güvende

 • Ağaç ve parkların mahallelerimizin daha güvenli hale gelmesinde rolü olabilir mi?

  Dışarıda vakit geçirmenin mutluluğumuzu olumlu etkilediğinden bahsetmiştik. Tabii ki bu hissin ön şartı, dışarıdayken kendimizi güvende hissetmek, tehlikeli insanlarla burun buruna gelmemek.

  Malcolm Gladwell’ın Kıvılcım Anı kitabında da bahsedilen “Kırık Cam Teorisi”, mahallelerde suçun engellenmesinde kullanılan basit bir kuralı anlatıyordu: Eğer bir binanın camı kırıksa, oranın terk edildiği ve suça açık olduğu düşünülür. Zamanla binanın diğer camları da kırılır, hatta bina talan edilir. Bu durum, binanın çevresini suça açık hale getirir. Özetle, mahallenin güvenliği için, sorun küçükken çözülmeli, binanın camı hemen onarılmalıdır. Bu şekilde etrafa güven aşılanır.

  Peki, mahalleleri daha güvenli hale getirmekte doğanın rolü ne olabilir? Yapılan bir araştırma, parkların güvenliği artırma konusunda etkili olduğunu gösteriyor. Philadelphia’da incelenen farklı mahallelerden ağaçlandırılmış olanlarında, daha az suç işlendiği gözleniyor.

  Araştırmada, saldırı, gasp, hırsızlık ve yankesicilik suçları mahalle mahalle inceleniyor. Bu veri, NASA’nın klorofile duyarlı Landsat uydu görüntüleriyle eşleştiriliyor. Bu görüntüler, araştırmacılara mahallenin ne kadar yeşil olduğu hakkında bilgi veriyor. Veri incelenince, yeşil mahallelerin daha güvenli olduğu anlaşılıyor. Nüfus yoğunluğu, yoksulluk ve eğitim gibi diğer etkenler işin içine katıldığında bile sonuç değişmiyor.

  Araştırmacılar sonucu iki şekilde yorumluyor: 
  1. Yeşil alanlar, insanları dışarıda daha fazla vakit geçirmeye yönlendiriyor. Özellikle genç ve yaşlı nüfusun bir arada vakit geçirmesi, suçluların cesaretini kırıyor.
  2. Bitkilerin terapi etkisi zihinsel yorgunluğu ve asabiyet, kontrol kaybı gibi semptomların görülmesini azaltıyor. (Bu semptomlar suçu tetiklediği için tehlikeli kabul ediliyor.)

  Araştırma bir şehrin bir yıllık incelemesinden oluştuğu için biraz daha geliştirilmeye ihtiyacı var gibi görünüyor. Yine de mahallemizi ağaçlandırmak için iyi bir gerekçe değil mi?

  Haber hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu