YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2014

Şehrin Kalbinin Sakin Köşesi

 • Galata Mevlevihanesi Müzesi, Beyoğlu’nda sakin bir mola vermek isteyenleri bekliyor.

  İstanbul’un en merkezi, en kalabalık ve dolayısıyla belki de en gürültülü yerlerinden olan Beyoğlu’nda biraz soluklanmak ister misiniz?

  Tünel’den Galata Kulesi’ne doğru inen Şeyh Galip Caddesi’nin başındaki Galata Mevlevihanesi Müzesi, kısa süreliğine de olsa kafanızı dinleyebileceğiniz bir vaha. Mekanın farkı, müzeye yapacağınız ziyaretin ardından bahçedeki banka oturunca daha iyi anlaşılıyor. Bahçeyi saran büyük duvarların arkasında, şehir tüm hareketi ve gürültüsüyle yaşamaya devam ediyor ama bu sakin köşede adeta zaman duruyor. 

  Bahçede vakit geçirmek için tek şart, havanın yağışsız olması. Banklar kuruysa, hava soğuk da olsa kısa  bir mola verebilirsiniz. Yine de ılıman havaları tercih etmek isteyebilirsiniz. Çünkü doğru mevsimde giderseniz dalından vişne yeme şansınız bile var.

  Galata Mevlevihanesi Müzesi’ne gitmeden önce iki noktayı akılda tutmanızı tavsiye ediyoruz:

  * Müzeye giriş normalde ücretli ama Müze Kart’ınız varsa ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. 
  * Bahçenin sakinlerini unutmayıp, kediler için yanınızda atıştırmalık bir şeyler götürmek isteyebilirsiniz. Ne de olsa kapıda sizi karşılayan, bahçede otururken yanınıza gelip “hoş geldin” diyen kedilere eli boş gitmek şık olmaz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu