YUKARI

Enerji

Eklenme Tarihi: 04 Ekim 2012

Evde Lisanssız Elektrik Üretimi

 • Son yıllarda artan enerji fiyatları, alternatif enerji üretim metotlarını giderek daha da popüler hale getirdi. Avrupa'da uzun bir süredir yürürlükte olan yasalar sayesinde birçok kişi evlerinin hatta işyerlerinin ihtiyacı olan elektriği kendi imkanlarıyla üretiyor. Dahası, üretilen elektriğin fazlası yeniden şebekeye aktarılarak devlete satılabiliyor.

  Türkiye'de bu sene yürürlüğe giren Yenilenebilir Enerji Kanunu sayesinde 500 kilovata kadar elektrik üretim tesislerinin kurulması için artık lisansa gerek olmayacak. Kanun yürürlüğe girdiğinden beri Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden birçok başvuru yapıldığı belirtiliyor. Başvurular arasında özellikle eğitim kurumlarının başı çekmesi ise oldukça dikkat çekici. Bu demek oluyor ki, artık bizler de evlerimizde kullandığımız elektriği kendimiz üretebiliriz. Yapacağımız bir ön yatırımdan sonra aylık elektrik faturalarına veda edebilir ve sahip olduğumuz elektrikli cihazları kendi imkanlarımızla çalıştırmanın keyfini sürebiliriz.

  Peki ama bunu nasıl yapacağız?
  Evde elektrik üretiminde genellikle iki farklı sistem kullanılıyor: Güneş panelleri veya rüzgar türbinleri. Bu sistemler, doğada var olan enerjiyi evlerimize aktarmamızı ve sürdürülebilir bir enerji tüketmemizi sağlıyor.

  Güneş panelleri ile elektrik üretimi
  Elektrik üretimi için güneş panellerinin güneşe belirli bir açı ile bakması gerekiyor. Evin bu açıya uygun gelen konumu seçildikten sonra paneller buraya yerleştirilir. Panellerde bulunan fotovoltaik güneş hücreleri, güneşten gelen ısı ve ışığı soğurarak akülere DC akım olarak gönderir. Sonrasında ise, alınan DC akım jeneratörler vasıtasıyla AC akıma çevrilir ve evde kullanılmak üzere hazır hale getirilir.

  Normal büyüklükteki bir evin elektrik ihtiyacını karşılamak için 5-6 adet güneş paneli yeterli oluyor. Evde bulunan elektrikli cihaz sayısı fazlaysa birkaç panel daha eklemekte fayda var. Güneş panelleriyle toplanan enerji, evin 24 saatlik elektrik ihtiyacını giderebiliyor.

  Rüzgar türbinleri ile elektrik üretimi
  Bu üretim çeşidi, rüzgar potansiyeli yeterli olan alanlarda kullanılabiliyor. Evlerin yoğun rüzgar alan bölümleri belirleniyor ve türbinler buralara yerleştiriliyor. Rüzgarın etkisiyle dönen türbinler, rüzgar enerjisini mekanik enerjiye çevirir. Rüzgardan elde edilen enerji, rüzgar oranı ve hızıyla doğru orantılı olarak artar. Akülerde depolanan bu enerji, alternatörler vasıtasıyla evlerde kullanılan yüksek gerilime çıkarılır.

  Ürettiğimiz elektriği istersek satabiliriz
  Lisanssız elektrik üretiminde, kuracağımız üretim tesisleriyle kendi elektriğimizi üretme imkanına sahip olmanın yanı sıra, ihtiyaç fazlamızı da sisteme geri satabiliyoruz. Bunu yapmak içinse üretim başvurumuz kabul edildikten sonra, üretim tesisimizi dağıtım sistemine bağlamamız gerekiyor. Sadece, üretim-tüketim tesislerinin aynı dağıtım bölgesi içinde olması şartı bulunuyor. Yani, İstanbul’un Anadolu yakasında üretilen elektrik, sadece bu yakada kullanılabiliyor. İhtiyaç fazlası elektriğin satış fiyatında ise Yenilenebilir Enerji Kanunu'nda belirlenen fiyatlardan yararlanılıyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu