YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2012

Çevreci Bisikletler

 • Dünyada bulunan toplam bisiklet sayısının otomobil sayısından neredeyse iki kat fazla olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya üretilen her otomobile karşılık üç adet bisiklet üretildiğini?

  Ulaşım alanında dünyanın en harika icatlarından biri olan bisiklet, otomobillere nazaran hem daha sağlıklı hem de sürdürülebilir bir alternatif olarak dünyada hala yaygın olarak kullanılıyor. Çin başta olmak üzere, Japonya'da ve hatta Avrupa ülkelerinde insanlar bisiklet kullanmayı tercih ediyorlar.

  Bisikletlere enerji verimliliği açısından bakacak olursak; bisiklet kullanan bir kimse, kendisiyle aynı mesafeyi kat eden herhangi bir hayvandan ya da makineden çok daha az enerji harcıyor.

  Ülkemizde de giderek yaygınlaşan bisiklet kullanımı özellikle yaşam biçimlerine sürdürülebilir alternatifleri dahil etmek isteyenlerin gözdesi. Bisiklet üretiminde otomobil üretimine nazaran çok daha az doğal kaynak kullanılıyor. Yedek parça, bakım ve yakıt gibi masrafları açısından kat be kat ekonomik. Fosil yakıt tüketmediği için iklim değişikliğine ve hava kirliliğine neden olan karbondioksit salımı yapmıyor, yani havayı kirletmiyor. Gürültü kirliliği gibi bir etkisi de yok.

  İklim değişikliği konusunda hazırlanan Türkiye 1. Ulusal Bildirim Raporu’na göre, ulaştırma sektöründen kaynaklanan karbondioksit salımı, tüm sektörlerin toplam karbondioksit salımının %12'sini oluşturuyor. Ulaştırma konusunda kişi başına düşen karbondioksit salımı miktarı ise 560 kg.

  Gelelim, karbon ayak izi hesabına… Sitemizde bulunan Karbon Sayacını kullanarak küçük bir hesap yapalım. Diyelim ki hafta içi her gün orta büyüklükte bir arabayla 10 km yol gidip geliyorsunuz. Bu yolu bisiklet kullanarak giderseniz, yıllık karbondioksit salımı tasarrufunuz 560 kg civarında olacaktır. Bu karbondioksit salımınızı silmek içinse her yıl iki adet ağaç dikmelisiniz.

  Okulumuza, işimize ya da alışverişe bisikletle giderek bireysel karbon ayak izimizi azaltmak için bir adım atabiliriz. Hatta, Türkiye'nin hemen her şehrinde bulunan bir bisiklet derneğine üye olarak bisikletli etkinliklere de katılabiliriz. Bisiklet kullanımını hayatımızın bir parçası haline getirmek için tek yapmamız gereken biraz pedal çevirmek!

  cevreciyiz.com projesinin sponsoru TSKB'nin bu yıl yayınladığı 2. Sürdürülebilirlik Raporunun teması Bisiklet. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için öncü projeler üreten TSKB'nin Sürdürülebilirlik Raporuna ve bisikletin herkes tarafından pek de bilinmeyen tarihçesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu