YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2024

İklim değişikliği 2,4 milyar işçiyi etkileyebilir

 • Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre, küresel iş gücünün yüzde 70'ine denk gelen 2,4 milyar işçi iklim değişikliğine bağlı sağlık tehlikeleriyle karşı karşıya.

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), iklim değişikliğinin küresel iş gücü için ciddi sağlık riskleri oluşturduğunu belirten bir rapor yayımladı. ILO verilerine göre; küresel iş gücünün yüzde 70'i yani 2,4 milyar işçi iklim değişikliğine bağlı sağlık tehlikelerine maruz kalıyor. Son yayımlanan raporda aşırı sıcaklığa bağlı 22.87 milyon mesleki yaralanma nedeniyle yılda 18 bin 970 kişinin hayatını kaybettiği ve 2.1 milyon işçinin engelli kaldığı kaydedildi. ILO, "Binlerce kişi daha pestisit zehirlenmesi, iş yeri hava kirliliği, güneşin UV radyasyonu ve parazit ve vektör kaynaklı hastalıklardan ölüyor" dedi.

  1.6 milyar kişi hava kirliliğine maruz kalıyor
  Raporda 1.6 milyar çalışanın UV radyasyonuna maruz kaldığı ve cilt kanseri nedeniyle yılda 18 bin 960'dan fazla işçinin öldüğü kaydedildi. Ayrıca 1.6 milyar kişinin iş yerinde hava kirliliğine maruz kaldığı ve açık havada çalışanlar arasında yılda 860 bine varan işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Her yıl 300 binden fazla tarım işçisinin pestisit zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilen raporda, parazit ve vektör kaynaklı hastalıklara maruz kaldığı için 15 bin işçinin öldüğü kaydedildi.

  Güvenli ve sağlıklı ortamda çalışmak en temel hak
  2024 yılında sıcaklıkların çok yüksek olacağını tahmin eden uzmanlar, 2024'te en sıcak yıl rekorunun kırılacağını tahmin ediyor. ILO ise uzmanların uyarısını iklim değişikliğinden kaynaklanan işçi ölümleri ve hastalıklarıyla sonuçlanan risklere ayak uydurmakta zorlanan küresel koruma standartlarını uygulamak için bir neden olduğunu söylüyor. ILO'da Kıdemli İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Manal Azzi, "İklim değişikliğinin hali hazırda işçiler için önemli ek sağlık tehlikeleri yarattığı açık. İş güvenliği ve sağlığına ilişkin hususlar, hem politikalar hem de eylemler olmak üzere iklim değişikliğine verdiğimiz yanıtların bir parçası haline gelmeli. Güvenli ve sağlıklı ortamlarda çalışmak ILO'nun temel ilkelerinden ve çalışma haklarından biri olarak kabul ediliyor."

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu