YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2023

Klimataryenlik yükselişte

 • Klimataryenlik adı verilen yeni yaşam tarzı, bireylerin hem kendi sağlıklarını korumayı hem de çevreye duyarlı bir şekilde hareket etmeyi hedefliyor.

  İklim değişikliğinin etkileri her geçen gün daha çok hissediliyor. Küresel ısınmayı durduracak ve insanlığı sürdürülebilir geleceğe taşıyacak çözümler sadece hükümetlerin ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) değil, bireylerin de gündemine girmeye başladı. Bu gündem yeni kavramları da beraberinde getiriyor. Klimataryenlik bunlardan biri. ‘Klimataryenlik’ terimi, iklim dostu bir yaşam tarzını benimseyen veya iklim değişikliğine karşı duyarlı şekilde hareket eden bireyleri tanımlamak için kullanılıyor. Çevresel etkileri en aza indirme amacı taşıyan bir yaşam tarzını tanımlayan bu terim henüz çok yeni ve belirli bir tanım veya standardı yok. Yine de gelecekte karşımıza çıkma ihtimalini göz önüne alarak sizin için araştırdık…

  Klimataryen neleri farklı yapar?
  Klimataryenlik, kişilerin karbon ayak izini azaltma, enerji tasarrufu sağlama, sürdürülebilir tarım ve beslenme uygulamalarını benimseme gibi çeşitli yöntemleri içerebilir. Bu bağlamda, ‘klimataryenlik’ olarak adlandırılan yaşam tarzı hem kendi sağlığımızı korumayı hem de gezegenimize daha saygılı bir şekilde hareket etmeyi amaçlayan bir yaklaşım sunuyor.

  Peki klimataryen yaşam hangi adımları kapsar?

  Klimataryenler bitkisel beslenir
  Klimataryen beslenme, hayvansal ürünleri mümkün olduğunca azaltmayı ve bitkisel gıdalara odaklanmayı içerir. Bu da karbon ayak izini azaltmaya ve doğal kaynakları koruyarak çevresel etkileri minimize etme çabasına işaret eder.

  Yerel ve organik ürünleri tercih ederler
  Yerel ve organik ürünlerin tercih edilmesi, taşıma ve üretim süreçlerinden kaynaklanan enerji tüketimini azaltır. Aynı zamanda yerel çiftçilere destek olmak, ekonomik sürdürülebilirliği artırır.

  Sıfır atık üretmeye odaklanırlar
  Klimataryen yaşam tarzı, sıfır atık hedefine odaklanır. Geri dönüşümü teşvik etmek, tek kullanımlık ürünleri azaltmak ve yeniden kullanılabilir ürünleri tercih etmek, atık miktarını önemli ölçüde azaltabilir.

  Sürdürülebilir tüketim ürünlerini satın alırlar
  Sürdürülebilir tekstil, giyim ve diğer ürünleri tercih etmek, hızlı modanın negatif etkilerini azaltır. Kaliteli ürünlere yatırım yapmak ve uzun ömürlü eşyaları seçmek, doğaya duyarlı bir tüketim alışkanlığı oluşturur.

  Enerji tasarrufu yaparlar
  Klimataryen yaşam tarzı, enerji tüketimini azaltmayı amaçlar. Bu, enerji verimli cihazları tercih etmek, ışıkları kapatmak ve güneş enerjisinden faydalanmak gibi basit adımları içerir.

  Şimdiye dek doğa dostu, ekolojik, duyarlı yaşam gibi isimlerle andığımız çevreci yaşam tarzının yeni adıyla tanıştınız. Kendimizi nasıl tanımlarsak tanımlayalım, küçük değişikliklerin sağlıklı bir gelecek için büyük önem taşıdığını unutmayalım yeter.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu