YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2023

Küresel ısınma çağı bitti kaynama çağına girdik

 • BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ısınma çağının sona erdiğini ve ‘küresel kaynama çağı’nın başladığını söyledi.

  İklim değişikliğinin korkutucu bir gerçek olarak yaşandığını ve bunun sadece başlangıç olduğunu dile getiren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, fosil yakıt şirketlerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapması gerektiğini vurguladı. Guterres, göz boyama taktiklerinin artık sona ermesi gerektiğini dile getirdi. Guterres’in kullandığı bu ifade, uluslararası terminolojide ‘greenwashing’ olarak biliniyor. Türkçe'ye ‘yeşil badana’ ya da ‘yeşil aklama” olarak da çevrilmiş ifade, çevre konusunda yeşil olduğunu iddia eden büyük şirketlerin göz boyama taktiklerini tanımlıyor. New York'taki basın toplantısında konuşan Guterres, G20 üyesi ülkelerin yeni ulusal emisyon azaltma hedeflerinin bir gereklilik olduğunu dile getirirken, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri için elektrik üretiminde kömür kullanımını sona erdirmesini istedi. Bunun için de 2030 yılına kadar inandırıcı planlara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Guterres, küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için finans kuruluşlarına da rol düştüğünü, fosil yakıtların kredilendirilmesini, sigortalanmasını ve yatırımlarını sonlandırarak yenilenebilir enerjiye yöneltmeleri gerektiğini söyledi. "Olabileceklerin en kötüsünü durdurabiliriz" diyen Guterres sözlerine şöyle devam etti: “Ancak bunu yapmak için yakıcı sıcaklıklarla geçen bir yılı, yakıcı bir hırs yılına dönüştürmeli ve iklim eylemini hemen şimdi hızlandırmalıyız."

  'Tüm dünya için bir felaket'
  Antonio Guterres'e göre, iklim değişikliğinin sonuçları oldukça açık ve hatta trajik: "Muson yağmurlarının sürüklediği çocuklar, alevlerden kaçan aileler. Yanıcı sıcaklıkta mahvolan işçiler. Kuzey Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa'nın büyük bölgeleri için acımasız bir yaz. Tüm dünya için bir felaket."

  'Temmuz ayı dünyanın en sıcak ayı olabilir'
  Bilim insanları Temmuz ayının, dünyanın en sıcak ayı olabileceğini söylüyor. Ayın bitmesine daha birkaç gün olmasına rağmen, bazı uzmanlar mevcut sıcaklıklar nedeniyle Temmuz ayının son 120 bin yılın en sıcak ayı olabileceğini düşünüyor. Bilim insanları, söz konusu ekstra ısınmanın çoğunlukla fosil yakıt kullanımıyla bağlantılı olduğunda hemfikirler. Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S) Direktörü Carlo Buontempo, Temmuz ayı sıcaklıklarının 1940'lara kadar uzanan kayıtlarla karşılaştırıldığında ‘olağanüstü’ olduğunu söyledi. Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Petteri Taalas ise, "Dünya genelinde Temmuz ayında milyonlarca insanı etkileyen aşırı hava maalesef iklim değişikliğinin acımasız gerçeği ve geleceğin bir habercisi" diye konuştu.

  BM Sekreteri için bile oldukça güçlü sözler
  BM Genel Sekreteri António Guterres, BM'nin başındaki bir lider olarak iklim değişikliği konusunda güçlü konuşmalar yapmasıyla tanınıyor. Ancak onun standartlarına göre bile, yorumları son derece güçlüydü. Zaman zaman öfkelendiği görülüyordu. İklim değişikliğinin etkilerini bildikleri halde hükümetlerin emisyonlarını azaltma konusundaki eylemsizliğine öfkeliydi. Liderlerin kalplerine dokunarak, konuyu ele almak için daha fazla para talep ederken, ‘alevlerden kaçan aileleri düşünmeleri’ için onlara çağrı yaptı. Şimdiye kadar daha zengin ülkeler iklim değişikliğinin etkilerinden nispeten korunmuş olsalar da Guterres, Avrupa ve ABD'nin bazı bölgelerinde yaşanan son bir aydaki sıcaklık dalgaları ve orman yangınlarının ülkeleri harekete geçirebileceğini umuyor olabilir.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu