YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2023

Küresel ısınma sorununa boya çözümü

 • Bilim insanlarına göre, küresel ısınmayı durdurmak için Dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 2'sinin beyaza boyanması gerekiyor.

  Son yıllarda etkileri oldukça artan ve dünya genelinde önemli sorunlar yaratarak karşımıza çıkan küresel ısınma için bir profesörden ilginç bir çözüm geldi. Bu çözüme göre dünyanın bir kısmı boyanacak. Bu kişinin çözümüne geçmeden önce biraz geçmişe gitmemiz gerekiyor. 2021 yılında ABD’nin Purdue Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı, dünyanın en beyaz boyasını geliştirdi. Işığın yüzde 98’ini yansıtabildiği söylenen bu boya, o dönemlerde bilim dünyasının dikkatini çekmeyi başardı.

  Bina içindeki sıcaklığı düşürecek
  Hatta pek çok araştırmacı, bu boya bir binaya uygulandığında bina içerisindeki sıcaklığın düşeceğini ve böylelikle klima ihtiyacının ortadan kalkacağını bile söyledi. Bugün ise temiz enerji ile ilgili araştırmalar yapan Kaliforniya Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Jeremy Munday’ın küresel ısınma için verdiği bir fikir, dikkatleri çekti. Munday, Purdue Üniversitesi’nde duyurulan o boya dünya yüzeyinin yüzde 1 ila 2’sine uygulanırsa, dünyaya vuran güneş ışığını daha fazla yansıtarak gezegenin yüzeyine ulaşan ısı miktarının azaltılabileceğini ve bunun da küresel ısınma sorununa bir çözüm olabileceğini öne sürdü.

  Amerika’nın tamamı boyanabilir
  Jeremy Munday ayrıca New York Times’a verdiği bir röportajda uzaya geri yansıtılan ışığın çok fazla zarar vermeyeceğini de belirtti. Bunu, “Bu, bir bardak suyu okyanusa dökmek” şeklinde açıkladı. Dünyanın toplam yüzölçümü yaklaşık 197 milyon mil kare olup, çoğunluğu su alanlarından oluşuyor. Yüzde 1-2’sini kaplamak için gereken alan ise 2-4 milyon mil kare seviyesinde. Bu alanın büyüklüğünü daha iyi anlamak için, Amerika Birleşik Devletleri’nin toplam kara alanının 3.5 milyon mil kareden biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Jeremy Munday’in önerdiği yönteme göre, ABD’nin tamamını beyaz boya ile kaplamak gerekebilir.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu