YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 31 Mart 2023

İklim değişikliği nedeniyle türbülanslar üç kat artacak

  • Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, küresel ısınma ve iklim değişikliği şartları kötüleştikçe uçuşlarda yaşanan türbülansların üç kat artacağını gösteriyor.

    Türbülans, uçuşların normal ve kaçınılmaz bir parçası. Ancak iklim değişikliği nedeniyle türbülans şiddetinin de çok daha kötüye gitme ihtimali, araştırmaların konusu olmaya başladı. 2019 yılında Nature dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, İngiltere'deki Reading Üniversitesi'nden bilim insanları, 1979 yılından bu yana jet akımlardaki dikey kaymanın yüzde 15 oranında arttığını tespit etti.

    “Çok sayıda bilimsel kanıt var”
    Reading Üniversitesi Meteoroloji Bölümü'nde atmosfer bilimleri profesörü olan çalışmanın eş yazarı Paul Williams, Newsweek'e yaptığı açıklamada; "İklim değişikliği nedeniyle türbülansın arttığına dair elimizde çok sayıda bilimsel kanıt var. Açık hava türbülansı olarak adlandırılan görünmez bir form, iklim değişikliği nedeniyle şu anda 1970'lere göre yüzde 15 daha güçlü olan rüzgâr makası tarafından üretiliyor. Önümüzdeki on yıllarda rüzgâr makasının daha da güçlenmesini ve şiddetli türbülans miktarının belki de iki ya da üç katına çıkmasını bekliyoruz" diye konuştu. Araştırmalar, uçak türbülansının iklim değişikliği nedeniyle artabileceğini ve 2050 ile 2080 yılları arasında üç kat daha yaygın hale gelebileceğini gösteriyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu